Barvené vlasy: jak je udržet krásné co nejdéle?

  • MAGAZÍN
  • Barvené vlasy: jak je udržet krásné co nejdéle?

Barvené vlasy: jak je udržet krásné co nejdéle?

Možná se budete divit, ale proces barvení vlasů by neměl začínat až usazením do kadeřnického křesla (nebo samoaplikací vybrané "krabičky" z drogerie) a končit přibližně 2 hodiny poté. Stálost, délku a intenzitu barvy můžete ovlivnit nejenom svým chováním několik dní před barvením, ale i následnou péčí o vaši hřívu. Zjistěte, jak mít krásné, zdravé a zářivé vlasy po co možná nejdelší dobu!

Vyvarujte se chyb už před barvením

Alespoň týden před barvením vlasů vynechte kondicionér, masku na vlasy a jiné vlasové kúry. Ty totiž, jak známo, uzavírají povrch každého vlasu, aby ho tak chránili před okolními negativními vlivy (teplo, sucho, UV záření aj.). Jenže našim cílem při barvení je obarvit vlas až k samému jádru, nejenom na povrchu. Proto všechny tyto „uhlazovače“ a „ozdravovače“ pár dní před barvením vynechte. Odměnou vám bude mnohem intenzivnější barva.

Dále zatněte zuby a nechte své vlasy pořádně zamastit. Barva vlasy vysušuje, proto je lepší ji nanášet na alespoň 2 dny nemyté vlasy, abyste jim tak zbytečně moc neubližovala. Navíc čím mastnější vlasy při barvení, tím lépe a sytěji nová barva chytne. Zároveň lehce mastný film na pokožce vaší hlavy ji ochrání před podrážděním. Proto si výjimečně odpusťte lehce zanedbaný vzhled, má to své opodstatnění.

Co se vyplatí dodržovat potom?

  • Nemyjte si hlavu hned následující den. I když jste zvyklá, mýt si vlasy každý den, po barvení to rozhodně nedělejte. Aby se nově dodaný pigment "vsákl" až do samotného jádra vlasu, musíte mu dát více času. Tady platí, že čím později po barvení si vlasy umyjete, tím lépe (samozřejmě nemluvíme o samotném smývání barvicí emulze, tam postupujte přesně podle návodu).
  • Používejte výhradně kosmetiku pro barvené vlasy. Vlasy s "novou" barvou vyžadují obzvlášť speciální péči. Ať chcete nebo ne, tento proces je pro ně nepřirozený a určitým způsobem je bezpochyby zatěžuje. Proto chcete-li mít zdravé vlasy, které si dlouho udrží krásnou barvu a lesk, používejte na ně pouze kvalitní vlasovou kosmetiku pro barvené vlasy. Ta je nejprve vyživí a posilní zevnitř, a následně uzavře póry na povrchu každého vlasu, čímž zabrání rychlému vymývání barvy. Tyto vlasové řady se hodí zejména pro opravdu výrazné barevné odstíny jako je červená, "zlatá blond" nebo kaštanově hnědá.

Lehce odlišné cíle mají platinové blondýnky a ženy s módními šedivými vlasy. Ty se snaží naopak poprat s jakýmkoli barevným nádechem (zejména obávaným žlutým). Patříte-li k této skupině, zaměřte se na speciální kosmetiku na šedivé vlasy, většinou označenou jako Silver. Jejím typickým představitelem je tzv. fialový šampon.

  • Používejte přípravky bez sulfátů a silikonů. Sulfáty (označované zkratkou SLS) způsobují, že šampon hezky pění, ale na barvené vlasy působí jako jed, protože z nich barvu doslova vyžírají. Silikony mají zase tu nepříjemnou vlastnost, že vlasy "dusí". Tyto nenápadní záškodníci se na vlasech čím dál více hromadí (protože je nikdy nevymyjete úplně) a vytváří na každém vlasu pevný a nepropustný obal, přes který nepronikne ani ten nejkvalitnější vlasový přípravek.
  • Nemyjte si vlasy každý den. To jim neprospívá hned z několika důvodů. Zaprvé, vlasy fungují stejně intuitivně jako zbytek těla. Když budete často (ale po menších porcích a zdravě) jíst, vaše tělo ztratí strach z hladovění a nebude mít potřebu si "ukládat zásoby na později" – tak nebudete tloustnout. Podobně když odnaučíte vlasy každodennímu mytí, přestanou se i tak rychle mastit. Budou jednoduše vědět, že musí vydržet hezké více dní, proto jejich mazové žlázky sníží svou činnost. Zadruhé, chlór obsažený v kohoutkové vodě dává vlasům (i jejich barvě) také pořádně zabrat. Jestliže opravdu už druhý den cítíte, že by vaše vlasy potřebovaly umýt, zkuste je obelstít suchým šampónem. Dnes už jde o běžnou součást ženské péče o vlasy a jejich nabídka je opravdu pestrá. Nejste-li ochotná investovat do suchého šamponu doporučeného kadeřníky, dobře a za málo peněz fungují třeba sypké suché šampony Alpa, nebo o něco dražší, ale elegantnější Batiste (ve spreji). Obáváte-li se, že ten "zázračný bílý prášek" bude na vašich vlasech vidět, vyberte si typ přímo zacílený na černé, hnědé nebo blond vlasy.
  • Pozor na vysoké teploty. Ty nesvědčí žádným vlasům, ale barveným obzvlášť. Proto na tuto radu myslete nejenom ve sprše (kde si při mytí vlasů snižte teplotu vody), ale i před fénováním, žehlením a kulmováním. K těmto zkrášlovacím procedurám používejte vždy ochranný přípravek proti teplu.

Skvělý tip na závěr

Jestliže od posledního barvení uběhla taková doba, že se vám už u pěšinky hlavy objevily nepěkné odrosty, ale pořád je ještě brzo na aplikaci nové barvy... Zachrání vás sprej na odrosty! Seženete ho v různých odstínech blond, hnědé i černé, proto skvěle poslouží většině žen. Týden až dva s ním stylově překlenete.