5 podzimních tipů, jak zahnat nudu

  • MAGAZÍN
  • 5 podzimních tipů, jak zahnat nudu

5 podzimních tipů, jak zahnat nudu

Nuda nemusí člověka potkat pouze na podzim, ale většinou právě v tento čas se přihlásí o slovo. Přestože možností, jak se zabavit, je stále více a více (obzvlášť ve velkých městech), spousta z nás si pořád ještě neumí vymyslet program. Může za to extrémní nedostatek fantazie? Fakt, že s klesající teplotou klesá i naše fyzická a psychická aktivita? Nebo stará známá poučka: „možnost volby nám komplikuje život“? Ať je příčinou cokoli, nenechte se semlít okolím se šířícími podzimní splíny a užijte si každý volný den! Poradíme vám jak…

Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost fyzickému nebo psychickému odpočinku, jestli jste radši venku nebo doma, sám/sama nebo v partě, ve městě nebo na venkově… Hlavně, když víte, co vás těší, a v pravidelných dávkách si tuto očistnou a dobíjející kúru aplikujete!

I když v podzimních a zimních měsících není počasí k venkovním aktivitám příliš příznivé, neznamená to, že se doma zabarikádujete a vylezete ven zase až na jaře. Jestliže neprší, vyrazte na procházku a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Bez něj se psychická pohoda udržuje hodně těžko. Uvidíte, že s přítokem okysličené krve do mozku se vám v hlavě zrodí nejenom spousta nových nápadů na trávení volných chvil, ale třeba tak vyřešíte i jeden z pracovních problémů, čímž i kariérně vzrostete!

Inspirace přichází většinou v těch nejméně očekávaných situacích. Naprosto bezděčně. Proto si udržujte své oči a mysl otevřené, ať ji lapíte a náležitě využijete!

Pořád ještě netušíte, jak se zabavíte? Přečtěte si, jak se s nudou vypořádáváme my…

Zkrášlujeme své domovy

Dokud je venku hezky a teplo, snažíme se trávit většinu času tam, a na „budování hnízda“ nám upřímně nezbývá moc času. Ano, v rámci možností udržujeme své domácnosti v čistotě, nejsme zvířata. Takže jednou týdně vyluxujeme, utřeme prach, umyjeme koupelnu, vytřeme… No a taky samozřejmě pereme prádlo, myjeme nádobí (za ty šťastnější z nás to udělá myčka, což představuje obrovskou pomoc!), žehlíme (jestliže to považujeme za nutné), vynášíme odpadky atd. Ale na podzim se konečně můžeme trošku více vyřádit!

Možná se po přečtení prvního odstavce divíte, proč v článku o tipech na zahnání nudy píšeme o uklízení. Opakem nudy je zábava. A tou uklízení pro většinu z nás rozhodně není. Ale nedá se nic dělat, udělat se to musí. Proto doufáme, že v tomto ohledu vládnete ve své domácnosti pevnou rukou a neostýcháte se přenechat část úklidu i ostatním členům rodiny, přece jenom tam bydlíte všichni. Jen tak vám může zbýt trocha času a energie na finální zkrášlování – to, které už neděláme proto, že musíme, ale proto, že nás to baví.

Zadejte do Googlu magické slovní spojení „podzimní dekorace“ a nechte se okouzlit šikovností a kreativitou mnohých českých i zahraničních žen! Vyrobte si např. věnec na dveře, misku z listí nebo veselá zvířátka z kaštanů. Tipů najdete tolik, že nebudete vědět, který vyzkoušet jako první… Tak zabavíte nejenom svoje ruce a mysl, ale u sbírání kaštanů a vyrábění zvířátek dokonce i svoje děti. A dobrý pocit z odvedené práce vás bude provázet minimálně, než přijde čas vytáhnout vánoční dekoraci…

Pravidelně cvičíme, staráme se o sebe

Bohužel venkovních aktivit se na podzim tolik dělat nedá. Na spoustu z nich je už moc zima a větrno (plážový volejbal, badminton venku nebo frisbee), na některé není vhodný povrch (kolečkové brusle – kolečka si s listím moc nerozumí) a na řadu aktivit je ještě moc malá zima (lyžování, snowboard, bruslení). Přesto nezůstávejte doma!

Vyrazte na procházku nebo na výlet, jeďte se projet na kole, běžte si zaběhat nebo jděte se svými dětmi pouštět draky! Uvidíte, že každý pohyb vám rozproudí krev v žilách a vyplaví vám potřebnou dávku endorfinů! Jen se nezapomeňte náležitě přiobléknout.

Jestliže si s chladným počasím nerozumíte ani pod několika vrstvami oblečení a navíc si k absolutnímu sebeuspokojení potřebujete nemilosrdně „dát do těla“, kupte si permanentku do fitka nebo na nějaké skupinové lekce. Nabídka jak posiloven, kde si můžete zacvičit individuálně, tak i sálů s řízenými lekcemi za poslední roky tak prudce vzrostla, že se nikdo nemůže na nic vymlouvat. „Za cvičením“ to má skoro každý blízko, škála náročnosti nabízených aktivit je široká (a vyberou si i lidé s téměř jakýmkoli zdravotním omezením) a navíc vás ve vašem snažení často finančně podpoří i vaše zdravotní pojišťovna! Tak pojďte do toho!

Garantujeme vám, že jakmile překonáte počáteční boj s leností, čekají vás už jen samé odměny… Štíhlá a pevná postava, hladká pokožka (lépe prokrvená), radost ze sebezdokonalování, obdivné pohledy okolí, noví přátelé (možná i známost) a pozitivní myšlení, které k vám bude přitahovat jen samé pozitivní události.

A aby byl váš skvělý pocit kompletní, nezapomeňte se kromě své fyzické a psychické pohody starat i o svůj vzhled. V podzimních a zimních měsících je obzvlášť důležité nepodcenit celkovou hydrataci – jak vnitřně (dostatečným příjmem tekutin), tak i zvnějšku (výživnými krémy a profesionální vlasovou kosmetikou).

Zacvičte si, dejte si sprchu, promažte se, hezky se oblékněte, namalujte se, učešte se, usmějte se a užijte si každý nový den!

Čteme hezké knížky

Bohužel spousta dospělých vzala knížku do ruky naposled ve školní lavici. Proto četbu vnímají jako něco negativního (do čeho byli nuceni) anebo k ní jednoduše nemají vůbec žádný vztah. To je ale velká škoda.

Zírání na televizi nebo do monitoru počítače vám nikdy nedá tolik jako čtení! Zatímco u čtení musíte zapojit svou představivost, fantazii i paměť, a navíc se tak nevědomky zlepšujete v pravopise, pouhým sledováním televize udržujete mozek v ukázkově pasivním stavu a vaše inteligence den ode dne klesá… V téhle „přelomové bedně“ je vám realita prachsprostě servírovaná bez možnosti se na ní jakkoli podílet. Děj, vzhled postav, interiéry, exteriéry, barva hlasu, hudba atd. Neexistuje nic, co byste si museli domyslet, nic, co byste mohli dotvořit. Jen pouze sedíte a konzumujeme svět takový, jaký vám ho televizní stanice předkládají.

Zapomeňte na staré křivdy, vypněte na chvíli veškerou elektroniku a za ticha a vůně právě uvařeného čaje se pusťte do čtení. Uvidíte, jaký krásný nový svět se vám tím otevře, jak moc se psychicky i fyzicky uvolníte. A navíc, za dlouhých zimních večerů se čte nejlépe!

Takovým milým popracovním čtením jsou např. Okamžiky štěstí od Patrika Hartla. V tomto jedinečně lidském románu nahlédnete na tu samou realitu dvěma naprosto odlišnými pohledy – muže a ženy – a ujistíte se, že tyto dva světy jsou přes všechny snahy opravdu neslučitelné. Přesto nám stojí za to se o to snažit.

Odměňujeme sebe i své blízké

Ať už jste sebeštědřejší, v první řadě byste měli myslet hlavně na sebe. Co by vám udělalo radost? Určitě byste všichni dokázali na místě vyjmenovat hned několik věcí. Tak proč si je nedopřejete?

Rozhodně vás nechceme nabádat k sobectví a egocentrismu, ale přeci jenom, vy jste středobodem svého života. Vy jste tím základním stavebním kamenem, který byl položen v den vašeho narození a bez vás by se život, který žijete, vůbec neodehrál. Na to nikdy nezapomínejte. Proto se nestyďte za zdravou dávku sebelásky a dělejte si život krásnější! Teprve potom ho zkrášlujte i ostatním. Jen šťastný člověk může předávat to štěstí dál.

I když jsou vaše finanční možnosti omezené, každý měsíc byste si měli určit částku, kterou věnujete čistě jen sobě. Zaplatit bydlení, jídlo, služby a další nutné výdaje se musí. Ale to, co musíme, nás nikdy nebude těšit jako to, co chceme. Jestliže budete své peníze jen svědomitě investovat, šetřit a nebudete si je užívat, koledujete si o brzký syndrom vyhoření.

Jestliže „normálně“ vám to svědomí nedovolí, vyčleňte si alespoň na své narozeniny trošku více peněz a kupte si něco krásného. Něco, co nepotřebujete, ale jednoduše chcete. Třeba značkové hodinky, kabelku nebo parfém. Ty vám budou dělat radost hodně dlouho…

Snažíme se pomáhat i ostatním

Bohužel v dnešní ne příliš čestné době se obchoduje i se soucitem. Proto kolem sebe neustále slýcháme o nejrůznějších podvodnících, kteří svým dobrým hereckým výkonem „vytáhli“ peníze z lidí s touhou upřímně pomáhat. Takto „napálení“ lidé se potom už naprosto logicky obrní vůči jakýmkoli žádostem o finanční pomoc a ti, kteří jejich pomoc opravdu potřebují, dále strádají…

Jestliže cítíte, že váš život je už štěstím dostatečně nasycený, a máte možnost podělit se o kousek toho štěstí i s ostatními, udělejte to! Bojíte se ale, že vaše pomoc skončí ve špatných rukách? Potom zkuste třeba…

Vybírejte si roky prověřené humanitární organizace, jejichž činnost je skutečně vidět. Mezi ně patří třeba Unicef, Caritas Internationalis, Lékaři bez hranic nebo Člověk v tísni – konkrétně jejich projekt Skutečný dárek pomáhá v chudých zemích už od roku 2009. Zaplaťte tak africké rodině „veselou kozu“, záchod nebo čisté ruce. Jestliže chcete, obdržíte certifikát o provedené koupi, a ten můžete někomu darovat. Tak potěšíte hned více lidí najednou, i když budou na opačné straně zeměkoule.

Zrecyklujte svůj textil! Boty, oblečení, látky, záclony, kabelky, hračky… Všechno, co vám už doma dlouho zbytečně zabírá místo a jiní lidé si o tom jen nechají jen zdát. Odnést je můžete do jednoho z kontejnerů k tomu určených. Odměnou vám bude dobrý pocit ze vzdušnějších skříní, nové místo na další kousky, které samozřejmě nutně musíte mít, a vědomí, že váš starý a už dlouho nenošený svetr někoho pořádně zahřeje.

Jak vidíte, způsobů jak se zabavit je mnoho, a vy přijdete určitě ještě na spoustu dalších! Tak se nenechte zválcovat podzimními splíny a zdokonalujte sebe i okolí.