5 návodů na úžasné masky na vlasy

 • MAGAZÍN
 • 5 návodů na úžasné masky na vlasy

5 návodů na úžasné masky na vlasy

Vlasy… Chlouba dobrými geny obdařených mužů, ale převážně žen. Bohužel ne všichni o nich smýšlí jako o své pýše. Naopak by dokázali vyjmenovat milion věcí, které jim na jejich vlasech vadí, a v těch nejhorších případech se za ně dokonce stydí. Ale proč si tolik lidí stěžuje na své vlasy, když návodů na to, jak se o ně starat, je všude kolem plno?

Nebojte, poučovat vás nebudeme… Sami jsme dokonalí teoretici, ale ta praxe občas pokulhává… Tak co si teď společně zopakovat to nejdůležitější, co byste měla (omlouváme se všem mužům, ale předpokládáme, že ti se nechají unést jiným čtením) vědět o typu svých vlasů i o tom, jak o ně pečovat, aby byly zdravé a krásné? Jdeme na to!

Důvodů, proč nemáte kladný vztah ke svým kadeřím, může být hned několik. Máte melír? Barvíte se? Fénujete se často? Žehlíte nebo kulmujete si vlasy? Myjete si vlasy každý den? Trávíte většinu dne venku (na slunci, na větru)? Tyto a další faktory ubírají vašim vlasům velkou dávku energie, kterou když jim nedodáváte, tak chřadnou… Přesto není nutné, vzdávat se všeho, co máte ráda a co vám dodává sebevědomí! Rozhodně kvůli vlasům neomezujte pobyt v přírodě nebo své sportovní aktivity, „protože jste si dneska umyla hlavu“. To by byl velký krok zpátky… Stačí si jen uvědomit, že vaše vlasy (stejně jako tělo a mysl) potřebují regenerovat. Jakmile jim to dopřejete, vaše přirozená krása opět rozkvete a vaše životní rovnováha bude opět obnovena.

Zdraví vlasů začíná na talíři

Ještě dříve než se pustíme do samotného přehledu o typech vlasů, a konečně už vám prozradíme, jaké masky na vlasy jim dodají ztracenou vitalitu, dovolte nám se na chvilku zastavit u ještě jednoho tématu, neméně ovlivňujícího kvalitu vašich vlasů – stravy. Jestliže se váš jídelníček skládá převážně z tučných jídel a mléčných výrobků (rovněž s vysokým obsahem tuků), což ještě podpoříte nedostatečným příjmem tekutin, pravděpodobně se potýkáte s mastnými vlasy. Divíte se? Tělo se toho všeho tuku snaží jednoduše zbavit. Opačně negativní vliv na vaše vlasy mohou mít mnohé a nesmyslně drastické diety, které místo toho, aby vašemu tělu prospěly, tak ho obírají o spoustu důležitých vitamínů a živin – to se samozřejmě projeví i na vašich vlasech, které jsou potom suché a roztřepené.

Proto i zde použiji výrok, který bývá všeobecně neustále opakován (ale jak uvidíte, není základním kamenem jen při hubnutí) – vaše strava má být vyvážená, složená převážně z ovoce, zeleniny, libového masa a ořechů.

Vlasům konkrétně zalichotíte, dáte-li si:

 • banán: obsahuje vitamín B, čímž vyživuje vlasy už od kořínků a dodává jim lesk (navíc pokud ho budete mlsat pravidelně, zastavíte tím dokonce i vypadávání vlasů a zlepšíte tak jejich hustotu)
 • ananas: odborník na lámavé a krepatící se vlasy, usnadňuje rozčesávání (100% ananasovou šťávu naneste i na své vlasy, nechte 10 min působit a opláchněte – budete zírat!)
 • jablko: abyste z nich získali maximum, jezte je se slupkou – odmění vás pevnými netřepícími se vlasy (a prospějete tím i svému trávicímu ústrojí)
 • mrkev: betakaroten (její hlavní složka) kromě zlepšení zraku, imunity aj. podporuje také růst vlasů (i nehtů), které zanechá lesklé a podtrhne jejich přirozenou barvu
 • špenát: obsahuje celou řadu vitamínů – hlavně vit. C zajišťující jejich nelámavost a optimální promašťování, železo ve špenátu obsažené jim zase dodá objem a hustotu

Znát typ svých vlasů je základ

To, jaký typ vlasů máte, předurčují hlavně 3 faktory: rasová příslušnost, genetika a váš biologický věk (nikoli to bezvýznamné číslo v občance, které se vás snaží zaškatulkovat jinam, než byste ráda). S vlasy je to podobné jako s rodinnými příslušníky – to, do jaké rodiny se člověk narodí, si nevybírá. Někdo má štěstí, někdo ne. Hlavní je nesedět v koutku a nelitovat se. Smiřte se s danou situací, a jestli chcete opravdu nějakou změnu, tak pro to sama něco udělejte!

Jaké jsou tedy nejčastější typy vlasů?

Suché vlasy

Dívky s mastnými vlasy vám možná lehce závidí, protože slovo „matné“ musely nadobro vyřadit ze svého slovníku. Ale vy víte, že není co závidět… Přejedete-li si po nich dlaní, cítíte, jak jsou drsné a zacuchané. Bez speciálních přípravků se velmi těžko rozčesávají, obzvlášť když jsou vlhké, a roztřepené konečky u nich nijak nepřekvapí.

Máte-li suché a lámavé vlasy, možná je to proto, že nepijete dostatečné množství čisté neperlivé vody. Voda hydratuje nejenom vaše tělo a kůži, ale i vlasy. Bohužel v pokročilejším věku vás ani ideální pitný režim nespasí, protože sušší pokožka i vlasy jsou přirozenou součástí hormonálních změn, ke kterým u žen dochází. Všechny se musíme smířit s tím, že stárneme a jednoho dne zestárneme úplně. Hlavní je se tomu nepoddávat a nacházet životní radost i v jiných věcech. Pamatujte, že nejlepším doktorem a pomocníkem při všech možných zdravotních problémech je naše optimistická mysl.

Možné příčiny: časté mytí vlasů nevhodným šampónem, časté fénování nebo žehlení bez ochranných přípravků (proti nadměrnému teplu), špatně udělaný melír nebo trvalá (působení peroxidu příliš dlouho), vysušení od slunce, špatná životospráva (málo vitamínů a minerálů, nedostatečný pitný režim), nízká hladina estrogenu.

Základní rady: používat kondicionér (po každém mytí) a masku na vlasy (optimálně 1x týdně), po umytí nechávat vlasy přirozeně uschnout

Normální vlasy

Nezlobte se, ale o této kategorii se příliš rozepisovat nebudeme. Pokud patříte k takovým šťastlivkám, gratulujeme (a upřímně vám, v dobrém, trošku závidíme)! Vaše vlasy nejsou ani mastné ani suché. Jejich umývání i následné sušení probíhá hladce a ke stylingu vám stačí jen minimum speciálních přípravků (ne-li žádné). Zvolíte-li téměř jakoukoli kosmetiku s označením „na normální vlasy“, neměli byste šlápnout vedle.

Mastné vlasy

Zlý sen, my víme. Ale nebojte, nejste v tom sama. Věřte, že tento problém trápí mnoho dívek (zejména v pubertě) i žen. Vaše vlasy jsou tak mastné a splihlé, že potřebují umýt téměř každý den. No a co? Tak je myjte! Umíme si představit, že vás taková stereotypní a častá činnost ani trošku nebaví – obzvlášť když víte, že hezké budou někdy jen půl dne (třeba právě teď v létě). Ale to se nedá nic dělat, bojujte! Přece chcete, aby vám to slušelo.

Možné příčiny: hormonální porucha způsobující nadprodukci kožního mazu (vysoká hladina testosteronu nebo neschopnost vašeho těla efektivně se zbavovat nadbytečných hormonů), stres (pocení), časté česání nebo prohrabávání vlasů rukama, strava plná nezdravých tuků.

Základní rady: používat jemný šampón na mastné vlasy (podporuje objem) nebo šampón s označením „na každodenní mytí“, omezit mléčné a tučné potraviny, hodně pít (čistou vodu)

Zapomeňte na větu „vlasy si umyju až zítra, dneska jsem stejně celý den doma“. Dobře, jestli budete opravdu sama doma (nebo se necítíte zdravotně nejlíp), dá se to akceptovat. Ale jestli jste si zvykla, používat tuhle větu i na dny, které trávíte po boku svého partnera, pletete si tak na sebe akorát hodně tlustý bič… Zamyslete se, dovolila byste si chodit před ním s mastnou hlavou i v počátku vašeho vztahu? Že ne? Tak proč teď?

Slovo „stereotyp“ bývá v souvislosti se vztahy velmi často omíláno. Symbolizuje nudu dostavující se většinou po několika letech společného soužití, neochotu protějšku nějak vyjet ze zaběhlých kolejí, nedostatek lásky/humoru/energie/sounáležitosti, pokles vzájemné přitažlivosti… Víme, že pokud nevidíte zájem o změnu z partnerovy strany, sama lehce „zakrníte“ a přestanete se snažit. Ale jestli vám na vašem milém opravdu záleží a neumíte si představit život bez něj, přestaňte čekat na nějaký „osudový zlom“ a vezměte štěstí do svých dlaní! I doma choďte voňavá, upravená a hezky oblečená (klidně v teplákách, ale hezkých padnoucích – ne vybledlých a vytahaných). Uvidíte, že si všimne a vaší snahu ocení (v nejlepším případě o sebe sám začne více pečovat, ale zase zůstaňte nohama na zemi). Hlavně se budete neskutečně dobře cítit… To platí pro ženy se všemi typy vlasů! Buďte krásná kvůli sobě, kvůli partnerovi, kvůli svým dětem, pak až kvůli ostatním!

Smíšené vlasy 

Mastné u kořínků, suché a často roztřepené u konečků. Taky vám někdy někdo doporučil dát si melír, aby se vám tolik nemastily vlasy u pokožky hlavy, ale zapomněl poznamenat, že ve zbytku vlasů se potom budete potýkat s opačným problémem? A v nejhorším případě to ani na ty rychle se mastící vlasy u pěšinky nezabralo… Nevadí, i s tímto typem vlasů si dnešní kosmetický průmysl umí poradit!

Možné příčiny: hodně chemických prostředků (např. pravidelné odbarvování melírem), nevhodná vlasová kosmetika, časté fénování a vystavování slunečním paprskům, hormonální disbalance.

Základní rady: používat šampón na smíšené vlasy nebo šampón na mastné vlasy a následně kondicionér jen od poloviny vlasů dolů

Barvené vlasy 

Barvené vlasy, na rozdíl od odbarvených nebo melírovaných, nemají se suchostí problém. Je to proto, že barva vlasům dodává pigment a šupinky na povrchu každého vlasu uhlazuje. Peroxidem upravené vlasy naopak svůj pigment ztrácí a jejich struktura je tak narušena. Proto jedinou výzvou, se kterou se musí ženy s barvenými vlasy potýkat je, udržet si barvu zářivou a sytou po co nejdelší dobu. Z toho důvodu je potřeba používat speciální přípravky na barvené vlasy ochraňující je před slunečními paprsky, které jsou pro barvené vlasy největším nepřítelem! Dále poradíme, abyste používaly přípravky (šampón, kondicionér, maska na vlasy) vždy od jedné značky. Byly navržené tak, aby dohromady zajistily vašim vlasům to, co slibují. Jen se šampónem „díru do světa“ neuděláte.


No, ale teď už se podívejte, jaké skvělé, relativně levné a účinné domácí masky na vlasy si můžete vyrobit během několika minut!

5 úžasných domácích masek na vlasy

U všech platí téměř stejná pravidla. Naneste na mokré vlasy, zabalte je do ručníku nebo mikrotenového sáčku, nechte minimálně 30 minut působit, poté opláchněte, aplikujte 1x týdně.

Maska na suché vlasy bez lesku   banánová:

 • 1 banán,
 • 1 lžička olivového oleje (nebo jiného),
 • 3 kapky levandulového oleje (nemusí nutně být),
 • 1 lžička medu.

 

Zničené vlasy   žloutkovo-medovo-kokosová:

 • 1 vaječný žloutek,
 • 2 lžičky kokosového oleje,
 • 1 lžička medu.


Kávová:

 • 2 lžíce olivového oleje,
 • 2 lžíce mleté kávy,
 • 1 vaječný žloutek.

 

Mastné vlasy jablečný ocet, med, citrón:

 • šťáva z 1 citrónu,
 • 1 lžička medu,
 • 1/4 šálku jablečného octa.

 

Proti lupům   ovesná:

 • 1/2 šálku ovesných vloček,
 • 1/2 šálku plnotučného mléka,
 • 1 lžíce mandlového oleje.

 

Tip na závěr: Majonéza!

Jak jste si mohly všimnout, základem pro po domácku vyrobené masky na vlasy bývá často olej nebo vejce, které doplňuje i vitamíny nabitý citrón. Proto se nemůžete divit, že lenivější slečny, co „mají fištróna“ si brzo uvědomily, že všechny tyto 3 ingredience obsahuje i majonéza (i když domácím maskám bez všemožných „éček“ a konzervantů se nevyrovná) a neváhaly předat to dál.

Postup je snadný: Koupíte si sáček s majonézou jakékoli značky, namočíte si vlasy, majonézu nanesete na celou jejich délku a pořádně ji vmasírujete. Zabalíte si vlasy do potravinové fólie a necháte ji min. 15 minut působit, poté opláchnete.

Vlasy budete mít po umytí a vyfoukání opravdu hezky hladké a lesklé (i když někdo možná trošku splihlé). Jen doporučujeme, umýt si potom vlasy min. 2x a nějakým voňavějším šampónem, který přebije ten lehký zápach rychlého občerstvení, který se vás bude chvilku držet…

A poslední ale neméně zásadní doporučení?

Maska na vlasy z kokosového oleje

Asi žádnou z nás neminulo šílenství po kokosovém oleji. Tento voňavý přírodní produkt tak během chvíli rozdělil populaci do 3 hlavních skupin:

 • milovnic používajících ho v kuchyni, koupelně i ložnici,
 • zdrženlivější dámy ještě stále rozlišující jídlo od kosmetiky,
 • ženy, které ho ještě nemají, ale už o něm slyšely a často přemýšlí, jestli si ho koupit…

Patříte-li do poslední skupinky, už nepřemýšlejte a kupte si ho. Vážně. Díky jeho masivní oblibě už navíc není tak drahý (jako před několika měsíci), zejména na internetu ho seženete za opravdu lákavé ceny. Kokosový olej je plný antimikrobiálních látek, zdravých mastných kyselin, vitamínů a minerálů, které do hloubky zregenerují vaše vlasy a zklidní pokožku hlavy. Zároveň podporuje růst vlasů, zvyšuje jejich objem a vaše vlasy zanechá opravdu krásně lesklé a voňavé.

Maska na vlasy z kokosového oleje: Naberte si do dlaně přibližně půl polévkové lžíce kokosového oleje (pokud máte delší vlasy, vezměte klidně víc), zahřejte ho v dlaních (třením o sebe), jemně ho vmačkejte do celých vlasů (hlavně do konečků), pročešte vlasy po celé jejich délce řidším plastovým hřebenem (až ke konečkům), skřipcem nebo gumičkou si jemně připněte vlasy k hlavě (do polohy „vysokého drdolu“), omotejte si kolem hlavy teplý ručník nebo potravinovou fólii, nechte působit 30-40 minut, poté opláchněte šampónem (doporučujeme 2x).

A jestli se vám přece jenom nechtějí vyrábět domácí masky na vlasy, nebo třeba jedete na dovolenou, kde na takové čarování nebudete mít podmínky, čas ani chuť, můžete si vybrat jednu z profesionálních kadeřnických masek v našem e-shopu.