Šokující zjištění: Cesta ke štěstí má jen 13 kroků

  • MAGAZÍN
  • Šokující zjištění: Cesta ke štěstí má jen 13 kroků

Šokující zjištění: Cesta ke štěstí má jen 13 kroků

Odkud se bere? A jak ho docílit? Po štěstí touží skoro každý. Je ale skutečně potřeba tolik, abychom ho dosáhli? Odpověď je překvapivá. Cesta, která k němu vede, může být méně strmá, než se na první pohled zdá. Mnozí tvrdí, že štěstí je zcela přirozený stav bytí, nikoliv něco, k čemu bychom se museli složitě dopracovat. Dokonce se prý dá natrénovat.

 

Dle vědců nejsou naše pocity ničím víc, než chemickými reakcemi. Dobrou náladu způsobuje endorfin, kterému se taky jinak přezdívá „hormon štěstí“. A není jediný. Dále bychom mohli jmenovat serotonin, dopamin nebo oxytocin – neboli hormon lásky. Je to ale doopravdy tak prosté? Můžeme k euforickým pocitům radosti dospět jen díky dobrému jídlu, pohybu nebo vřelému objetí? Jak potom docílit toho, aby vnitřní spokojenost přetrvala?

1. Začněte u sebe

 

Každá příznivá změna začíná uvnitř. Teprve potom následují vnější okolnosti. Jaké budou ty vaše? Uvědomte si, že rčení „Jaké si to uděláš, takové to máš“, je pravdivé. Nikdo to za vás neudělá. Výmluvy vás nezachrání. Postavte se k věcem čelem. Přijměte svou situaci, i když se vám v tuto chvíli nezamlouvá. Ke změně může dojít během okamžiku – může to trvat rok, měsíc, týden nebo vteřinu, ale není to nemožné. Důležité je uvědomit si, že to jde. Hranice všech možností doteď nikdo nezmapoval, proto nelze s určitostí tvrdit, že je nemožné změnit svůj život k lepšímu. Přijměte odpovědnost za své činy. Nebojte se uznat svůj omyl. Buďte k sobě upřímní. Když se sebou budete spokojení, bude to z vás vyzařovat na míle daleko. Dbejte o svůj zevnějšek. Udělejte si radost jenom tak – třeba módní koženou kabelkou či příjemnou svěží vůní. Anebo si rovnou dopřejte vkusné analogové hodinky.

2. Věřte si

Musíte věřit, že zlepšení je možné. Důležité je se pro to rozhodnout a vytrvat ve svém přesvědčení. To neznamená opomíjet názory jiných lidí. Naopak, každá rada je k něčemu dobrá. Nikdo není všeznalý. Ale znamená to taky nesrovnávat se s druhými ve všem, co děláte. Každý z nás je jiný. A vy jste jedineční. Nikdo není takový jako vy. Jste neopakovatelní. Ani kdyby vás teď naklonovali, nebude váš klon zcela identický. Nebude mít přesně ty stejné myšlenky nebo přesně ty stejné zážitky. To vy jste originál. Uznejte to a začněte se podle toho chovat. Važte si svých kladů. Uvědomte si, co všechno umíte. Kolik jste toho už dokázali? A jak tyto své schopnosti můžete využít? Nastavte si zrcadlo – sebereflexe je důležitá. Každý z nás to čas od času potřebuje, aby si přestal stěžovat na problémy, které vůbec neexistují. Pravděpodobně je mnohem víc věcí, které ve vašem životě už dávno fungují, než těch, které vás trápí…

3. Žijte v přítomnosti


Nevracejte se do minulosti víc, než je třeba. Je samozřejmé, že každý si rád zavzpomíná a připomene si příjemné chvíle. Naše prožitky nás dělají tím, kým jsme. Ale každý taky prožil určité nezdary a propady – pokud k nim došlo vaším zaviněním, poučte se ze svých chyb a jděte dál. Neužírejte se věcmi, které nemůžete změnit. Pokud nevlastníte létající DeLorean jako hrdinové filmové trilogie Návrat do budoucnosti, byla by to jen zbytečná ztráta času. Život v minulosti, narušuje vaši přítomnost, a tím pádem i vaši budoucnost. Když budete žít přítomným okamžikem, existovat tady a teď, snažit se vychutnat si vše dobré, co vás potká, nejlépe tak předejdete budoucím výčitkám. Nepropásněte příležitost. Žijte naplno.

 

4. Prožívejte

Náležitě si vychutnejte vše, co vás těší. Ať už vlastní úspěchy nebo úspěchy vašich blízkých. A když se nebudete cítit právě nejlíp, nebraňte se tomu, neuzavírejte se. Je třeba prožít i negativní emoce. Vyplačte se. Zakřičte si. Neduste to v sobě. Potlačování pocitů škodí zdraví. Zaděláváte si tak na pořádnou dávku stresu. Proč byste měli sami před sebou předstírat, že něco necítíte, když vás to uvnitř tajně sžírá? Když to odbouráte teď, odezní to rychleji a v budoucnosti vás to nepřekvapí. Pokud to jenom přejdete, může se stát, že si vytvoříte vnitřní blok, kterého se budete jen těžko zbavovat. A taky – když se své emoce nebudete snažit za každou cenu udusit a schovat pod polštářem, naučíte se jim daleko lépe rozumět. Proč se zbytečně ochuzovat o radost, když to jde i jinak?

5. Ujasněte si priority

Co je pro vás důležité? Co doopravdy chcete? Zeptejte se sami sebe. Napište si seznam věcí, bez kterých nemůžete být, a čeho chcete docílit. Zamyslete se. Udělejte si jasno. Pomůže vám to lépe si zorganizovat čas a získat větší jistotu.

6. Radujte se z maličkostí

Těšit se z každodenních drobností, na to většina z nás zapomíná. Ať už je to ranní káva, příznivé počasí nebo milé slovo – to vše vás může příjemně pohladit na duši. Stačí si to uvědomit.


7. Děkujte

Mějte radost z toho, co máte, abyste mohli získat ještě víc. Neberte své úspěchy, své blízké a všechno to dobré, co ve svém životě máte, jako samozřejmost. Uvědomte si pravou hodnotu věcí.


8. Odpočívejte

Nepřetěžujte se. Nezavalujte se nikdy nekončící prací. Je potřeba taky někdy vypnout. Kolem obydlí nic netušících lidí totiž obchází jeden chtivý démon. Říká se mu deprese. Mezi nejčastější příčiny patří stres, dlouhodobá nespokojenost, nedostatek odpočinku nebo potlačování citů. Člověk postižený těžkou depresí v sobě jen sotva vyvolá pocit štěstí…

 

9. Choďte do přírody

Načerpejte energii z procházky lesem. Naučte se relaxovat – toto užitečné umění vám pomůže v nejedné situaci.


10. Dopřejte si pravidelnou dávku pohybu – žijte zdravě

Ozdravné procedury mají něco do sebe. Pokud máte sedavé zaměstnání, je určitý druh pohybu nezbytný. Hned se budete cítit čilejší. A navíc vás to může i bavit. Jezděte do práce na kole. Pořiďte si šikovné sportovní hodinky a sledujte svůj pokrok. Hodinky Casio G-Shock nebo Festina Chrono Bike potěší nejednoho závodníka.

 

11. Nepřehánějte

Nevytyčujte si přehnaně vysoké cíle a udržujte si nadhled. Mějte trpělivost – i sami se sebou. Nevzdávejte se předčasně. Nepřehánějte to se sebekritikou – ta dokáže člověka jedině strhnout ke dnu. Dívejte se na svět bez předsudků a rozvíjejte se, protože nepružná mysl – to je holé neštěstí.


12. Sledujte své okolí

Pozorujte druhé, učte se od nich. Nemyslete jenom sami na sebe. Těšte se z cizí radosti a sami ji vyvolávejte. Nezištně, protože to tak cítíte. Drobnost jako je oblíbený parfém Chloe pro ženy nebo toaletní voda pro muže Hugo Boss, zvedne náladu obdarovanému i vám.


13. Zůstaňte v klidu

Nežeňte se do ničeho, na co ještě nejste připraveni. Neberte si nezdary, ani kritiku příliš k srdci. Čerpejte z toho, co vám může přispět a vypusťte to, co pro vás není zásadní. Zachovejte si vnitřní klid a rozvahu. Když neznáte všechny okolnosti, nedělejte unáhlené závěry. Nikdy nevíte, jestli za nepříjemnou situací nestojí osobní problém druhého člověka. Ciťte se zkrátka dobře. A hlavně – nezapomínejte mít radost.