10 tipů, jak si užít Velikonoce i v době karantény

  • MAGAZÍN
  • 10 tipů, jak si užít Velikonoce i v době karantény

10 tipů, jak si užít Velikonoce i v době karantény

Jste smutní z toho, že letošní Velikonoce se ponesou v duchu koronavirové pandemie? Možná je právě teď ten správný čas odpočinout si od stresujících zpráv a po dlouhé době zaměřit pozornost na něco jiného. Přinášíme vám 10 tipů, jak si letos užít Velikonoce a zapomenout na chvíli na všechno nepříjemné, co s sebou dnešní doba přináší.

Letošní velikonoční svátky se kvapem blíží. Všichni jsme se těšili, až vyrazíme s koledou za rodinou a příbuznými, nebo s kamarády oslavíme volné dny výletem či jarním grilováním. Letošní Velikonoce ale budou jiné. Návštěvy a setkávání budeme muset nechat na jindy, stejně tak společné výletování. Pandemie koronaviru neúprosně zamávala s životy a zvyklostmi nás všech, a dotkne se i velikonočních svátků. Nevěšme ale hlavu, zas tak zlé to není! Pořád máme spoustu možností, jak si svátky jara užít i v této podivné době. A stejně jako velikonoční osení, i v sobě musíme nechat klíčit naději na lepší a radostnější dny.

Velikonoční svátky mají velký význam hlavně pro Křesťany, ačkoliv jejich původ je pohanský. Právě na Velký pátek byl ukřižovaný Ježíš Kristus, aby s velkou pompou vstal z mrtvých na Velikonoční neděli, a dal tak naději všem lidem dobré vůle. I Křesťané se letos budou muset obejít bez obvyklých bohoslužeb. A každoroční projev Papeže Františka před přeplněným náměstím Sv. Petra ve Vatikánu se letos nejspíš odehraje bez obecenstva a on-line. Inu, doba se změnila.

Letos připadají Velikonoce na druhý týden v dubnu. Velký pátek máme 10. dubna, slavnostní Velikonoční neděli 12. dubna a 13. dubna oslavíme Velikonoční pondělí. Hrady a zámky jsou ale zavřené, velikonoční trhy a jarmarky zrušené. Může se zdát, že letos to bude stát za starou belu. To ale nemusí být pravda. Přesto všechno jsou věci, které můžete dělat i v období plném krizových opatření a karantény. Jaké to jsou? Pojďte se inspirovat! 

10 tipů, jak si letos užít Velikonoce:

1. Nezapomínejte, příroda nemá zavřeno

I když se do zoologické zahrady nebo na hrad letošní Velikonoce nepodíváte, můžete vyrazit ven. Nezapomínejte, příroda nemá zavřeno! A právě duben je ideálním obdobím, kdy vyrazit do lesa, polí nebo k našim rybníkům. Na jaře všechno ožívá a tak se můžete těšit z pučících stromů nebo rozkvétajících květin. Dokážete poznat, jaké druhy už vykvetly? A pokud tomu bude počasí přát, oprašte kolo a šlápněte do pedálů. Pohyb na čerstvém vzduchu vám v dnešních časech jedině prospěje. 

Stejně tak je období prvních jarních měsíců skvělé pro pozorování naší fauny. Dokud ještě nejsou plně listy na stromech, máte skvělý výhled na nejrůznější ptactvo a mnohem snáz taky zahlédnete větší savce, třeba i s roztomilými mláďaty. Pokud máte doma dalekohled, je teď skvělá příležitost ho zase provětrat. Vzrušující představení neuvidíte jen na zámku nebo v zoo, ale možná přímo za humny. No považte, kdy jste naposledy věnovali takovou pozornost přírodě? 

2. Vyrobte si velikonoční výzdobu

I když se nebudete moct naživo pochlubit rodině či přátelům, velikonoční výzdobou potěšíte hlavně sebe. A pokud máte doma děti, skýtá ideální způsob, jak je zabavit v době sáhodlouhých školních prázdnin.

Čím začít? Určitě můžete vyzkoušet výrobu velikonočních věnců, kterými můžete ozdobit vchodové dveře. Hodit se vám budou staré stužky, barevné papíry a barvičky. Věnec můžete vyzdobit také přírodními prvky, které nasbíráte při jarní procházce. Skvěle budou vypadat kočičky, větvičky s pučícím listím nebo sušené květiny. A nezapomeňte na vaječné skořápky, které dodají vašemu věnci velikonoční nádech! Pokud vás nenapadá,co jiného tvořit, mrkněte na Pinterest, kde objevíte spoustu dalších zajímavých dekorací.

Dále můžete nasbírat větvičky do vázy. Ta už snese i rozkvetlý zlatý déšť nebo živé květiny. Vyzdobit můžete i venkovní okenní parapety. Například jarními květináči se zasazenými petrklíči nebo mini narciskami. Květinářství mají otevřeno, tak směle na nákup.

3. Kouzlete v kuchyni

Když už si nemůžeme pochutnat v dobrých restauracích, je na čase vzít věci do vlastních rukou. Pečené velikonoční kuřátko, krůtí rolády, domácí paštiky, lahodné sýry a šunky. Čerstvá zelenina a samozřejmě vajíčka v jakékoliv podobě! Udělejte si doma pořádné hody a dopřejte si všechny oblíbené dobroty.

Nezapomeňte ani na pečeného beránka, který k Velikonocům neodmyslitelně patří. A pokud neholdujete tradičnímu piškotu, můžete vyzkoušet svěží jarní mrkvový dort, po kterém se bude olizovat celá rodina.

4. Věnujte se velikonočním tradicím

Kdy jindy než tyto Velikonoce máte opravdu dostatek času věnovat se všem velikonočním tradicím? V moderní uspěchané době se na ně trochu zapomíná, což je velká škoda. Využijte volného času a naučte se konečně uplést pořádnou pomlázku z čerstvých vrbových proutků. Vyzkoušet můžete také tradiční způsoby zdobení kraslic. Nádherně působí zdobení voskem, který po obarvení z vejce odstraníte. Milovníci přírody mohou vyzkoušet barvení cibulovými slupkami. Moc krásně vypadá, pokud před barvením na vajíčka obložíte různými přírodními lístečky, které připevníte pomocí gázy nebo staré silonky. Zůstanou na vejcích krásně otištěná.

Pokud by vás zajímalo víc o tom, jaké všelijaké zvyky a tradice se s Velikonocemi pojí, můžete mrknout na náš speciální článek, který se tomuto tématu věnuje.

5. Uspořádejte grilování v přírodě

Jestli patříte mezi ty šťastné, a máte u domu zahradu nebo alespoň větší terasu, máte vyhráno. Pro ty z nás, kteří jsou uvěznění v bytě se ale také naskýtá možnost grilování. Porozhlédněte se v nejbližším okolí a určitě najdete v přírodě krásná místa s ohništěm, kde si můžete zpříjemnit procházku i nějakou dobrotou. Vybavte se třeba naloženým masem, hermelíny nebo klasickými špekáčky a vyrazte udělat ohýnek. Myslete ale na to, že není dobré přizvat si přátele nebo vzdálenější rodinu. Těm můžete nově objevená místa ukázat, až skončí bezpečnostní opatření.

6. Zabavte se doma

Možná se neřadíte mezi přírodní nadšence a raději trávíte čas doma. Na tom ostatně není nic špatného. Využijte volného času v karanténě a podívejte se třeba na tradiční české pohádky a filmy. Doporučujeme například Sedmero krkavců, Ať žijí duchové, Babičku nebo Kytici. A pokud vás na televizi neužije, právě teď nastal čas konečně vytáhnout deskové hry nebo si přečíst tolik odkládanou knihu.

7. Ukliďte v přírodě

Duben už se tradičně nese v duchu ekologické akce Ukliďme Česko. V rámci této víkendové události se seskupují tisíce dobrovolníků, kteří vyrážejí na velký jarní úklid přírody. Ani to se bohužel letos nebude konat, což neznamená, že bychom měli na úklid rezignovat.

Každý z nás může svým dílem přispět ke krásnější a zdravější přírodě, která vybízí k výletům a není zahlcená odhozenými PET lahvemi a dalším odpadem. Proto jí letos můžete vyrazit na pomoc sami. Stačí se vybavit pytli na odpadky a rukavicemi, a můžete alespoň trochu vyčistit naše parky, lesy nebo okolí železnic.

8. Uspořádejte velký úklid

Uklidit není potřeba jen v přírodě, ale také v našich domácnostech. I když to asi nebude zrovna tradiční pojetí velikonočních svátků, může se vám takový velký jarní úklid podepsat i na dobré náladě. Ne nadarmo se říká, že s cíděním domácnosti uklízíme i ve vlastní hlavě.

Možná najdete věci, o kterých už jste ani nevěděli, že je máte. Zřejmě nejsou potřeba, a tak je můžete nabídnout v bazaru někomu, kdo je užije. Zbavíte se tak zbytečného harampádí a ještě vám přibudou nějaké koruny na účtu. Vytřiďte i rozbité věci a pokuste se je opravit, nebo z nich vyrobit něco užitečného. Na internetu najdete spoustu nápadů, co s nimi, tak se zkuste inspirovat.

A pokud vás na kutilství neužije, můžete si udělat radost nějakou pěknou drobností. Co třeba pořídit si nový parfém, šperk nebo hodinky?

9. Připravte si zahrádku na jaro

Pokud máte to štěstí a jste majiteli zahrady, můžete některé volné velikonoční dny trávit její úpravou. Ať už vás láká vypěstovat si vlastní úrodu, nebo máte raději zahrádku okrasnou, najde se na ní spousta pěkné práce. Vysaďte si na ni nové květiny, bylinky nebo zeleninu, upravte zahradní květináče a zastřihněte keře či stromky.

Pracování na zahradě při teplých jarních paprscích je příjemné, a říká se, že pro některé jedince má práce s hlínou dokonce terapeutické účinky. Pomáhá vám zklidnit myšlenky, soustředit se pouze na samotnou činnost a zapomenout na všechno kolem. Výsledky vašeho konání na sebe nebudou dlouho čekat a přinesou úsměv na vaši tvář. Právě psychický odpočinek a zdraví je dnes velmi důležitý.

10. Zapojte se do dobrovolničení

Nikdo z nás neví, kdy konečně koronavirová krize pomine. Mnohem lépe se vám ji ale podaří zvládnout, pokud se zapojíte do společného dobrovolničení a pomůžete těm, kteří jsou v ohrožení. Ať už se jedná o seniory, kteří ocení vaši pomoc s nákupem, nebo doktoři, sestřičky či prodavači, kterým chybí šité roušky. Zapojit se může kdokoliv a i malá pomoc se počítá.

Ano, letošní Velikonoce budou jiné. Ale pokud dokážeme využít momentální nelehké situace ke svému rozvoji nebo pomoci ostatním, můžeme se mnohému naučit a nakonec se z nás možná stanou i o něco lepší lidé.