10 pravidel pro šťastný vztah

10 pravidel pro šťastný vztah

Dlouhodobý šťastný vztah je snem každého z nás. Chtěli byste taky, aby ten váš vydržel dlouhá léta? Přečtěte si těchto 10 pravidel a zkuste se jimi inspirovat. Velmi tím zvýšíte pravděpodobnost, že zrovna vy prožijete svůj život po boku partnera v harmonii a dlouhodobé spokojenosti.

10 pravidel pro šťastný vztah


1) Nadhled

Když se zeptáte párů, které oslavily zlatou svatbu, co je drželo po celá léta pohromadě, co myslíte, že vám odpoví? Láska? Ano, bez té to samozřejmě nejde. Ale důležitá schopnost, kterou si pro spokojený vztah budete muset osvojit, je nadhled. Měli byste se naučit nebrat si věci osobně a zvládnout přejít občasnou jedovatou poznámku, která sem tam unikne z úst každého z nás. Proto, až příště partner zamumlá pod nosem, že jste UŽ ZASE připálila večeři, usmějte se a přejděte to bez komentáře. Opravdu si chcete kvůli takové hlouposti zkazit celý večer? Naučte se správně reagovat, neodsekávejte partnerovi a nenechte se jeho poznámkami vytočit. Možná to tak vůbec nemyslel, jen měl zkrátka těžký den v práci a svůj stres si vylívá na vás. To určitě není dobře a nechceme tvrdit, že si máte všechno nechat líbit. Ale vydržte to někdy a mlčte. Seberete mu tak vítr z plachet a jeho rozmrzelost za chvilku zmizí stejně rychle jako ta pára nad připáleným hrncem. 

2) Péče o sebe

Spousta žen si myslí, že když má svého muže „jistého“, není třeba se o sebe starat. Doma zásadně neřeší svůj účes, sem tam má vlasy řádně umaštěné, na sobě vytahané tepláky a staré tričko. Však je přeci doma, tak co by se starala? Poznáváte se? Tak to byste měla brzdit. Každý chlap chápe, že nebudete vždy vypadat jako ta sexbomba, kterou poznal na prvním rande, ale přestat o sebe pečovat je cesta do pekla! Pak se vážně nesmíte divit, že se otáčí za každou sukní a možná brzy za některou uteče. Takže, milé dámy, je na čase začít investovat do sebe. Choďte pravidelně ke kadeřníkovi, ke kosmetičce a na manikúru. Pořiďte si kvalitní kosmetiku na pleť, tělo i vlasy. Rozmazlete se parfémem či toaletní vodou, kterou budete používat i doma! Zajděte si občas do obchodu a nakupte si nové oblečení. Staré tepláky nechejte na práci na zahradě, ale doma, tam ať vám to sluší! Uvidíte, jak svého partnera potěšíte a jak si vás začne hezky hlídat. Co kdyby mu krásnou ženu někdo odloudil? Muži jsou lovci, tak je v tom podporujte a máte vyhráno. 

3) Umění trávit čas odděleně

Když spolu dva lidé začnou chodit, chtějí společně trávit každou minutu. Po čase ale fáze zamilovanosti odezní a lidé začnou zase toužit po jisté samostatnosti a kusu svobody, kterou představují sporty, čas strávený s přáteli či občasný víkend na chatě BEZ PARTNERA. Většinou jsou to muži, kteří začnou jako první cítit potřebu vlastního prostoru. Ženy často nechápou, nerozumí, nabývají dojmu, že je muž již nemiluje, protože jinak by přeci chtěl být s nimi! Tak to ale není a moudří lidé si uvědomují, že svoboda do každého partnerského vztahu patří. Jen ho nechte, ať se jde vyřádit na tenis nebo posedět do hospody s bandou kamarádů. Vy si zase můžete udělat večer pro sebe, podívat se konečně na seriál, který neustále odkládáte, nebo si zajít na víno s kamarádkou. Když se pak doma setkáte, můžete si povyprávět o tom, jak se kdo měl a budete zase rádi, že jste spolu. Budete se tak na sebe těšit a udržíte ve vztahu jiskru. 

4) Společné zážitky

Samozřejmě ale ke kvalitnímu vztahu patří i společné zážitky. A ty by měly nad těmi samostatnými převažovat. Nemusíte nutně jezdit co pár měsíců na drahou dovolenou a utrácet. Tohle není o penězích. Stačí si jen na sebe najít čas a třeba si společně uvařit večeři, zajít se projít po večerním městě a povídat si. Vyrazte na kolo a projeďte se po okolí, uspořádejte sedánek s přáteli, skočte na food festival a vyzkoušejte ochutnat něco nového, navštivte galerii, divadlo, koncert. Společně vymalujte v ložnici nebo se vydejte prozkoumat, co nového z Ikei by slušelo vašemu domovu. Jde o to, abyste se naučili sdílet i drobnosti a na nich stavěli. Možná si myslíte, že svého dlouhodobého partnera dobře znáte, ale každý se mění a stále v sobě může skrývat mnohá překvapení. Třeba tak ve svém muži objevíte šikovného designéra nebo zjistíte, že ho vážně bere opera. Kdo ví? Tak objevujte a nenechejte svůj vztah zevšednět. 

5) Komunikace

Říká se, že komunikace je základ a můžeme to jen potvrdit. Bohužel dnes spousta lidí neví, jak má správná komunikace vypadat. Nikdo je to nenaučil, nemají vzory z rodiny a sami se aktivně moc nesnaží s tím něco dělat. Obzvlášť muži mají problém vyjádřit své pocity, neví, jak ženě naslouchat a jak jí dát to, co potřebuje. Na druhou stranu ona neumí své potřeby dostatečně prezentovat, počítá s tím, že muž disponuje telepatií a sám přece musí vědět, co měla na mysli. Vznikají pak nedorozumění, které při častém opakování mohou mít pro vztah fatální následky. Pokud chcete, aby to u vás doma fungovalo, musíte nejdříve pochopit, že muži a ženy fungují odlišně. Muži potřebují vše slyšet přímočaře, jednoduše a nejlépe stručně. Pak vědí, jak s informací naložit. Pokud si tedy něco přejete, ať už je to květina k narozeninám nebo pomoc s nákupem, sdělte to na rovinu a bez okolků. Neobviňujte, nevyčítejte. Vysvětlete muži, jak se cítíte v situaci, která vám nevyhovuje, a navrhněte, co by s tím mohl udělat. Je to vlastně docela jednoduché. 

6) Důvěra

Ta je jednou z nejdůležitějších pilířů vztahu. Pokud mezi vámi není důvěra, nikdy nebudete moct žit v klidu a po čase se váš vztah rozpadne kvůli neustálému podezřívání a žárlivosti. Nikdo vám nezaručí, že vám partner nezalže nebo vás nepodvede. Musíte prostě věřit a svou důvěru mu dát. Vyčítáním a žárlivými projevy ho akorát odeženete pryč. 

7) Překvapení

Nejen na narozeniny, Valentýna a Vánoce. Dělejte si radost jen tak. Kupte mu jeho oblíbenou sladkost, on vám zase může udělat hezčí den příjemnou masáží. Překvapujte se drobnostmi. Protože právě ty nakonec tvoří celek. Važte si malých věcí, které pro vás partner dělá, a uvidíte, že budete spokojená. Taky se nesnažte srovnávat. Možná, že Máňa dostala od toho svého třicet růží, vedle které vaše obyčejná kytka z louky vypadá jako chudá příbuzná. Co když ale kamarádčin přítel nahání každou sukni a pak své konání žehlí velkými dary? To už ta vaše kytička nepůsobí tak nuzně, když je natrhaná z lásky, že? 

A pokud přece jen toužíte po větším dárku, řekněte partnerovi, co byste si přála. Jsou to nové hodinky? Voňavý parfém? Buďte konkrétní a uvidíte, že se z nich budete brzy radovat. 

8) Vzájemná podpora a naslouchání

Chystáte se změnit práci nebo prožíváte těžkou situaci? Váš partner by vám v takových chvílích měl být oporou. Jistě, člověk je silný a dokáže si se spoustou věcí poradit sám. Nakonec, i konečné vyřešení problémů vždy zůstává na jednotlivci. Nicméně milé slovo, objetí a upřímná podpora vám dodá jistotu ve vašem konání a taky pomůže uvěřit, že vše zvládnete. Ne nadarmo se říká, že sdílená starost je poloviční starost. Myslete na to i vy a dodejte podporu vašemu partnerovi. Muži se často domnívají, že projevit obavy je známkou slabosti, tak mu ukažte, že před vámi se nemusí stydět své pochybnosti přiznat. Vydržte mu naslouchat a nepřerušujte ho, když už se vám chce svěřit. Budete pro něho tou nejlepší ženou na světě. 

9) Doceňování maličkostí

Po pár letech společného soužití se věci mění. Co jsme v počátcích oceňovali, začínáme postupně brát jako samozřejmost. Přestáváme vnímat drobnosti, které pro nás druhý dělá, a připadáme si nemilováni. Co na tom, že nás zavezl do práce a uvařil večeři pro oba, když nám nevyznal lásku, co je rok dlouhý? Každý je ale zvyklý své city vyjadřovat jinak, proto si pozorně všímejte, jak se partner chová a co vše pro vás dělá. A nezapomínejte ho za to ocenit. Pokud se z vašeho společného slovníku začíná vytrácet slovo děkuji, je něco špatně. Chvalte a oceňujte, muži vám to vrátí svou pozorností a láskou. 

10) Umění odpouštět a přiznat chybu

Člověk není neomylný, a proto není fér očekávat, že váš partner bude dokonalost sama. Zapomněl na vaše výročí? Něco se mu nepovedlo a svalil vinu na vás? Opil se s kamarády a přišel domů pozdě? Ruku na srdce, i vám se jistě stává, že občas něco pokazíte. Proto ukažte svou velkorysost a naučte se odpouštět. Samozřejmě mu řekněte, co ve vás jeho jednání vyvolává a proč vám vadí, ale nezavádějte doma tichou domácnost, neurážejte se a zkuste nevyčítat. Máte právo být naštvaná, ale dobře zvažte, jak dlouho chcete mít doma otrávený vzduch. Na druhou stranu je také důležité, aby si partneři uměli navzájem přiznat svou chybu a dokázali se omluvit. 

Nebojte se ztvrdit svou omluvu i malým dárkem. Svému muži můžete udělat radost kvalitní pánskou kosmetikou nebo osobitým parfémem. A neexistuje dáma, která by nezjihla nad krásným šperkem, kabelkou či smyslnou vůní. 

V každém případě, nezapomínejte se společně smát a radovat ze života. Nad každým vztahem se občas stáhnou mraky, ale pokud se opravdu milujete, najdete vždy sílu pokračovat dál a překážky překonat. Láska je to nejkrásnější, co můžeme v životě poznat. My vám přejeme, ať jí máte vždy dost.