Jak se nenechat rozhodit změnou času

  • MAGAZÍN
  • Jak se nenechat rozhodit změnou času
27. 3. 2019

Jak se nenechat rozhodit změnou času

Přechod na letní čas nás letos čeká v noci 31. března a jako pokaždé si hodinky přeřídíme o jednu hodinu. Tato pravidelná změna dělá problémy převážné většině lidí.  Ale brzy se dost možná dočkáme posledního střídání času…

I když si někteří lidé libují zejména v představě, že při změně na zimní čas, budou moci spát o hodinu déle, nejrůznější odborníci tvrdí, že ani jedna změna není pro člověka příznivá. Výrazná únava se nutně projeví a v některých případech dokonce hrozí i zdravotní potíže.

Proč se tedy pravidelné střídání času vlastně zavedlo? Odkud změna času pochází?

Kde se vzala, tu se vzala…

Čas se mění vždy na podzim a na jaře. Děje se tak (ve jménu původního záměru) kvůli úspoře elektrické energie, což dnes, přiznejme si, příliš efektivní není. K výrazné energetické úspoře nedochází, spíše naopak. Rozhodí se tím nejen náš organizmus, ale například i doprava (vždy po změně času údajně dochází k většímu množství dopravních nehod). V době první světové války, kdy byl letní čas zaveden poprvé, byla elektrická energie drahá, takže tehdy to jisté odůvodnění mělo. Znovu byl zaveden během druhé světové války (opět v rámci úspor) a naposled byl u nás uznán jako každoroční ustálené pravidlo v roce 1979 (tehdy byl letní čas ještě o jeden měsíc kratší). V roce 1966 se letní čas o měsíc prodloužil, což platí pro celou Evropskou unii. Je ale stále potřebný?

Převážná většina se shodla, že ne! 84 % hlasujících uvedlo, že si přejí definitivní konec střídání času. Takže únavné přeřizování vašich náramkových hodinek už velmi brzy nebude nutné! A pokud vlastníte digitální hodinky, které si čas ze zimního na letní přenastaví samy, můžete se těšit vědomím, že budete moci sledovat stále tentýž čas.

Změna se blíží

Není to pouhý sen, jeden čas se stane realitou. Původní představou bylo, že se čas naposled změní právě letos na jaře (popřípadě na podzim), bohužel, se tak nestane. Ve skutečnosti nás změna času čeká ještě minimálně pětkrát. Vytoužený klid má nastat až v roce 2021.

Letní čas – jasná volba?

Výsledky celoevropského hlasování ukázaly, že 56 % hlasujících by si vybralo letní čas, vědci ale důrazně odporují. Podle nich by bylo lepší zachovat čas přirozený, biologické hodiny lidí by tak fungovaly lépe. 45 % Čechů by bylo pro zachování standardního času a pro letní hlasovalo jen 38 % občanů.

Nenechte se rozhodit!

I když jste se těšili, že finální změna nastane už letos a teď jste pochopitelně zklamaní, zkuste se na to dívat pozitivně. Prohlédněte si fakta:

  • Víte vůbec, že vžité označení „zimní čas“, je chybné? To, čemu dnes říkáme „zimní čas“ ve skutečnosti zimním časem jako takovým vůbec není! Náš zimní čas by se měl spíše nazývat běžným časem. Skutečný zimní čas existoval v letech 1946 až 1947. Oproti středoevropskému času byl o hodinu posunutý. Rozdíl mezi skutečným zimním časem a letním časem by tak znamenal posun o celé 2 hodiny. Nepříliš lákavá představa… Buďte rádi, že své náramkové hodinky nemusíte přeřizovat místo jedné hodiny rovnou o dvě!
  • Namísto stížností z toho vytěžte, co nejvíc!
  • Trvalá změna času byla u nás zavedena před 40 lety. Víc, než před sto lety se u nás letní čas objevil poprvé. Vy nemusíte čekat ani 100 let, ani 40. Počkáte si jenom 2 roky!
  • A nakonec – co je pět či šest posledních přeřízení hodinek oproti nekonečnu?