Tajemství měření času 3: Mechanické hodiny

Tajemství měření času 3: Mechanické hodiny

Žaneta Caletková | 22. 3. 2019

Baví vás číst si o objevech minulosti? Zajímáte se o počátky hodinářských vynálezů? Závěrečná část našeho článkového seriálu je tady. Tentokrát se dozvíte něco o mechanických hodinách…

Vznik a vývoj mechanických hodin

S jistotou víme, že mechanické hodiny existovaly už v roce 1320. Jak to s nimi bylo předtím? Těžko říct. Je ale možné, že vznikly mnohem dříve. Pravděpodobně někdy mezi 11. a 13. stoletím. 

Ty nejstarší se od dnešních mechanických hodin značně lišily. Byly poháněny závažím, neměly ciferník a čas oznamovaly odbíjením. K tomu se musely každých pár hodin natahovat. Používaly se třeba ve věžních hodinách.

Zásadní změna nastala roku 1410, kdy jistý Florenťan vynalezl hodiny poháněné pružinou. Přibližně o sto let později sestavil hodinářský mistr Petr Henlein první kapesní hodinky, které fungovaly na stejném principu. Jejich mechanismus byl malý a snadno se vešel třeba i do kapsy.

Hodiny obecně ale tehdy ještě nebyly příliš přesné. Zpřesnily se až díky kyvadlu roku 1675 a postupně na ciferníku přibyla i minutová ručička.

Kyvadlové hodiny

Kyvadlové hodiny se nám vybaví ze starých filmů a domova našich babiček, podobně jako staré známé kukačkové hodiny. Z toho je patrné, že se oblibě těší už dlouhou dobu. V dnešní době však fungují spíše jako okrasa, i když jsou samozřejmě stále užitečné.

Od 17. století, kdy vznikly kyvadlové i kuriózní kukačkové hodiny, jsme ale zažili značný posun. Kyvadlo se dalo využít jen u velkých hodin, a i když byly poměrně přesné, nedal se tento princip uplatnit u hodinek náramkových.

Od kapesních hodinek ke známé klasice

První pokusy o sestrojení kapesních hodinek, poháněných pružinkou, proběhly už v 15. století, ale nebyly ještě zcela dokonalé. Významný zvrat nastal až v 18. století díky vynálezu pera a nepokoje. Zajímavé je, že chronometry, fungující na tomto principu, vznikly hned ve třech zemích téměř současně – ve Švýcarsku, Anglii a Francii. Od této chvíle se hodiny staly běžně přenosnými a nastal skutečný hodinářský rozmach.

Zpočátku byly chronometry velmi drahé a teprve s příchodem 19. století jejich cena poklesla. Touha po přesném měření času vzrůstala a nejrůznější hodiny a hodinky se vyráběly hromadně. Postupně vznikal samonátahový mechanismus.

Náramkové hodinky: z bojiště až na módní molo

První náramkové hodinky byly vyrobeny začátkem 19. století, ačkoliv o hodinkách na náramku se hovoří již ve století osmnáctém. Tehdy se značně rozšířily i mezi ženami, které dámské náramkové hodinky vnímaly zejména jako další přepychový šperk.

Zájem o sériovou výrobu náramkových hodinek se zvýšil až na přelomu 19. a 20. století díky vojenským jednotkám, pro které bylo nemožné využívat v boji hodinky kapesní. Požadavky byly jasné: hodinky musí být malé a praktické. Tím to však ani zdaleka neskončilo a roku 1915 spatřily světlo světa vůbec první pánské vodotěsné hodinky.

V polovině dvacátého století přišlo další zdokonalení: vyvinuly se hodinky quartzové s křemenným oscilátorem (s odchylkou, která nepřesáhne víc, než 10 vteřin za rok). Jejich výrobu prosadila firma Seiko v sedmdesátých letech.

Za nejpřesnější hodiny jsou dnes ale stejně považovány hodiny atomové.

Image hodinek i jejich technické vybavení se neustále vyvíjí společně s dobou a tržní poptávkou. S mnoha zajímavými vychytávkami přichází například japonská firma Casio (dobrým příkladem by mohly být vysoce odolné hodinky Casio G-Shock), módní styl udává Michael Kors a funkčnost s elegantním stylem zase spojila módní značka Armani.

Možností je dnes nesčetné množství, stačí si jen vybrat podle svého vkusu a potřeb. Můžete si opatřit, jak klasické analogové hodinky, tak i hodinky digitální.

A i když by se mohlo zdát, že už máte k dispozici všechno, co byste si jen mohli přát, technický pokrok jde stále dopředu a vy se můžete těšit na mnoho dalších zajímavých vylepšení. Hodinářské firmy budou totiž i nadále hledat způsoby, jak vám usnadnit život a splnit i vaše nejtroufalejší sny.

Předchozí díly tohoto článkového seriálu najdete zde:

Část 1: Sluneční hodiny

Část 2: Přesýpací hodiny

Právě teď: zcela nové číslo e-magazínu se slevovou knížkou ZDARMA!

Zcela nové číslo e-magazínu se slevovou knížkou ZDARMA!

VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up