Chronograf – k čemu slouží, jak funguje a proč ho chtít?

  • MAGAZÍN
  • Chronograf – k čemu slouží, jak funguje a proč ho chtít?
18. 10. 2019

Chronograf – k čemu slouží, jak funguje a proč ho chtít?

Při výběru hodinek jste na tento termín pravděpodobně už narazili. Co ale ten chronograf vlastně znamená? Chci ho mít ve svých hodinkách? A jak se o něj starat? Na to vám odpovíme v našem článku.

Pakliže jste si někdy vybírali hodinky, z největší pravděpodobností jste zaznamenali označení chronograf, či hodinky s chronografem. Na první pohled je jasné, co chronograf asi může znamenat – několik komplikací na ciferníku a pár tlačítek navíc. Co ale skutečně označení chronograf znamená? Jak se liší od chronometru? A proč byste měli chtít chronograf na svých hodinkách?

Co je to chronograf?

Cílem chronografu je přesné měření času, na což odkazuje také řecký původ slovního spojení chronograf, které vychází z výrazů chronos a grafes, v překladu čas a psát. Jednoduše řečeno, chronograf jsou analogové stopky. Jak ale poznat hodinky s chronografem?

Jak poznáte hodinky s chronografem?

Většinou je poznáte podle několika komplikací (menších číselníků) na ciferníků a tlačítek nad a pod korunkou. Komplikace jsou nejčastěji tři – měří sekundy, minuty a hodiny. Horním tlačítkem nejčastěji spustíte a zastavíte měření, spodním celé stopování času vynulujete.

Co je to tachymetr?

Tachymetr (čísla na lunetě) bývá často doprovodnou funkcí, podle níž můžeme měřit rychlost. Původně sloužil tachymetr k měření rychlosti produkce, v současné době ho spíše využijeme například pro měření rychlosti jízdy autem. Předpokladem je chronograf, který sekundy indikuje přes centrální vteřinovou ručičku. Vypočítat rychlost jízdy můžeme s pomocí vzorce T=3600/t, kdy T označuje číslo na tachymetrické stupnici, t je čas naměřený v sekundách a 3600 je počet sekund v hodině. V praktickém životě lze s trochou snahy například s pomocí tachymetru odhadnout, za jak dlouho přijdete na řadu.

Design chronografu

Ať si to chceme připustit či nikoli, chronograf má v dnešní době více designovou funkci, než funkci měření času. Ačkoli jistě existují příležitosti, kdy přesné měření času s pomocí chronografu rádi využijete, většinou bude spíše zkrášlovat hodinky samotné. Na tom ostatně není nic špatného.

Dříve byly hodinky s chronografy spíše pánskou záležitostí, nicméně postupem času se chronografy dostaly také do dámských hodinek.

I když na první pohled vypadají hodinky s chronografem přitažlivě a tajemně složitě. Je třeba mít na paměti, že tyto modely hodinek nejsou vhodné pro každou příležitost. Například do divadla či na jinou slavnostní událost jsou hodinky s chronografem více než nevhodné. Naopak na sport či volnočasové aktivity jsou skoro ideální, stejně tak do práce, kde se přesné měření času hodí.

Co je to chronometr?

Chronometrem se mohou označovat hodinky, které prošly náročnými testy Swiss Official Chronometer Control – švýcarské organizace, která přísně testuje hodinky, zda opravdu přesně zobrazují čas. Hodinky jsou testovány v při 3 různých teplotách, v 5 různých pozicích, a také pod vodou. Pro udělení certifikace hodinkám s quartzovým strojkem nesmí být jejich odchylka více než 0,07 sekund za den.

Jak seřídit chronograf?

Po delší době se může stát, že se změní nulová pozice jedné z ručiček na chronografu, tedy že se nevrátí na 12. hodinu. V takovém případě nepanikařte a neutíkejte hodinky ihned reklamovat – můžete si je seřídit i sami doma.

U jednotlivých typů se může proces seřízení lišit, nicméně můžete vyzkoušet také obecný postup. Nejprve vytáhněte korunku do třetí pozice, tedy co nejdále od pouzdra. Následně stiskněte a držte horní a spodní tlačítko stopek, dokud velká ručička neoběhne celý ciferník, což zabere zhruba dvě vteřiny. S pomocí horního tlačítka nastavíte nulovou pozici velké ručičky. Po jejím nastavení zmáčkněte jednou spodní tlačítko, abyste mohli nastavit pozici ručičky na jedné z komplikací. Po nastavení správné pozice opět stiskněte spodní tlačítko, čímž se přesunete na následující komplikaci. Po nastavení poslední komplikace stiskněte opět spodní tlačítko, čímž operaci uložíte. Poté už jen zbývá zasunout korunku do pozice jedna, tedy úplně k hodinkám.

Proč chtít hodinky s chronografem?

Jednoduchá odpověď se přímo nabízí – abyste mohli přesně měřit čas. Spousta lidí nicméně nepotřebuje měřit čas s přesností až na 1/1000 sekundy, proto převažuje estetická funkce. Hodinky se spoustou komplikací působí dobrým dojmem a umí být i elegantní. Především leccos o svém nositeli vypoví, ať už je to dochvilnost, nebo záliba ve složitých věcech.