Proč a jak chodit do divadla?

Proč a jak chodit do divadla?

O počátcích divadelního umění, takového jaké ho známe dnes, se můžeme dočíst už v mnohých historických knihách pojednávajících o antickém Řecku a Římě. V těch dobách byli muži, zastávající mužské i ženské role, na vrcholu společenského žebříčku, a stát se jedním z nich představovalo tu největší poctu, které se člověku mohlo dostat. Všichni ostatní se museli smířit se svým „netalentem“ a alespoň divadlo pravidelně navštěvovali, protože chápali, že neexistuje žádná vyšší forma umění a trávení volného času. Proč dnes už je všechno jinak? Proč se lidi cíleně divadlu vyhýbají a tuto fóbii přenáší i na své děti? Proč bychom si opravdu alespoň jednou za čas měli zajít do divadla?

Když se řekne divadlo, spoustě lidem přejede nepříjemný mráz po zádech. Vybaví si totiž většinou negativní zážitek z dětství, kdy s rodiči museli sedět dlouhé hodiny v naprostém klidu a tichosti na nepohodlném rozvrzaném sedátku, za zvuku naprosto otřesné hudby, a nechápavě zírali třeba na chlapa v punčocháčích, který se ze všech sil snaží hrát si na labuť. Patříte k nim? V tom případě věříme, že na vás divadelní představení neudělalo právě dobrý dojem, a tak jste se zařekli, že jako dospělí už do něj nikdy nevkročíte… Ovšem tu pomyslnou „zlomenou hůl“ byste ve vašem zájmu, i zájmu vašich dětí, měli co nejdříve najít a spravit. Tímto rozhodnutím totiž obrovsky ochuzujete život celé své rodiny.

Ve větších městech najdete dnes už ne jen jedno, ale hned několik divadel, v jejichž repertoáru si musí vybrat i ten největší zarputilec. Dobře, balet je podívaná pro opravdu náročného diváka a dojímá převážně ženy. Ale co taková komedie, činohra, kabaret, muzikál nebo drama?

Věřte, že emoce, které občas zažíváte u televize, se těm v divadelním sále nikdy nevyrovnají. I když zhasnete a pořádně si zesílíte zvuk, pořád nebudete nic víc než „stalker“ tajně se přiživující na radostech a starostech ostatních. Naopak divadlo vás doslova vtáhne do děje. Tam teprve emoce lítají vzduchem a ať chcete nebo ne, sednou si i na vás.

Jestliže si myslíte, že máte rádi horory, zajděte si na jeden do divadla. Tam se teprve ukáže, jak na tom jste. Zdařilou „stezkou odvahy“ pro nás bylo např. Psycho (adaptace stejnojmenného hororového snímku Alfreda Hitchcocka) zprostředkované herci olomouckého divadla Tramtarie. Srdcervoucí výkřiky nikoho nepřekvapily, ale jakmile se v sále kompletně zhaslo a ode dveří se začala šourat těžce dýchající postava mumlající něco o vraždění, i těm největším hrdinům ztuhla krev v žilách.

10 největších důvodů, proč chodit do divadla

  1. Kulturně se obohatíte, zažijete něco nového a zapůsobíte na své přátele, kolegy a nadřízené. Zapamatujte si jednoduchou poučku: kdo chce něco znamenat, chodí do divadla.
  2. Alespoň na chvíli odložíte své vytahané tepláky a proměníte se v krásnou princeznu/prince. I když se společenskému oblečení třeba i celý rok úspěšně vyhýbáte, jednou se „vzmužte“ a buďte na úrovni. Uvidíte, že i v očích svého partnera/partnerky znatelně stoupnete a to ve vás obou rozproudí i novou vlnu vášně.
  3. Během 2 hodin si „přečtete celou knihu“. Kromě čistě autorských her, nevycházejících z žádné knižní nebo filmové předlohy, se alespoň polovina všech divadelních programů skládá ze známých děl českých i světových autorů, které jsou pro svou popularitu hrány třeba i desítky let, stále dokola. Mezi ně bezpochyby patří Shakespearovo Zkrocení zlé ženy, Mozartova Kouzelná flétna, Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského, Smetanova Prodaná nevěsta nebo Dvořákova Rusalka a mnoho dalších. Proto až se vás příště vaše dítě na základní škole zeptá, co napsal Mozart, už nebudete trapně mumlat a rychle v kapse žhavit Google…
  4. Divadlo vám dokonale pročistí hlavu. Ať vám jakýkoli problém nedá spát, jakmile se v sále zhasne a herci spustí své repliky, vypaří se. Váš mozek totiž zaměstná tolik nových silných a zajímavých vjemů, že na starosti už v něm jednoduše nezbyde místo.
  5. Zatímco každý z nás už alespoň jednou usnul nebo raději rovnou odešel z kina, protože na první pohled zajímavý snímek se po krátké době projevil jako naprostý propadák, v divadle se vám to nestane. Každému představení předchází spousta práce štábu i herců samotných, a i když vás děj hry třeba zrovna úplně neosloví, pořád vás bude fascinovat působivá práce se zvukem, se světly nebo třeba i propracované kostýmy.
  6. Přestože zážitek a kulturní i duševní hodnota divadelních představení je ve srovnání s filmem promítaným v kině několikanásobně vyšší, lístky na většinu inscenací (pokud zrovna nejdete do Národního divadla) jsou levnější. Trošku paradox… Každopádně jestliže se vám v některé herecké společnosti opravdu zalíbí, rozhodně si zaplaťte předplatné do divadla. Nejenom, že ušetříte na jednotlivých vstupech, ale zajistíte si tak spoustu dalších výhod – vstupenky dříve než v předprodeji, výrazné slevy na lístky nad rámec předplatného, zajištěné stálé (vybrané) místo k sezení, 1x ročně osobní setkání s herci spojené s autogramiádou a mnohem víc.
  7. Divadlo rozvíjí představivost i vaše smysly. Vše není řečené a tak jednoznačně naservírované, jako to bývá ve filmech. Řadu věcí si musíte domyslet, vnímat každý pohyb, zvuk a výraz v hercově tváři. A to je teprve zábava!
  8. Žádné 3D brýle vám nevykouzlí stejný obraz jako realita. Neplaťte hromady peněz na chabou napodobeninu života a staňte se na pár hodin součástí dramatického života cizích lidí, byť jen hraného.
  9. Dojmy ze shlédnutého filmu v televizi ve vás zůstanou asi tak hodinu, z filmu viděného v kině možná několik hodin, ale ze zdařilého divadelního představení klidně i roky. Tak se snažte, ať máte na co vzpomínat.
  10. Podpoříte umění. Divadelní umění má nejenom v České republice velmi silnou tradici. V historii však neplnilo pouze zábavnou funkci, ale hlavně lidi stmelovalo a pomáhalo jim překonat kruté časy. Herci vlastně fungovali jako určití psychoterapeuti pečující o zdraví našich duší a dělají to dodnes. Vzdejme jim hold a nenechme zaniknout jejich i naše „druhé domovy“.

Jak se vhodně obléct do divadla?

Spousta mužů radikálně odmítá divadlo, protože jim vadí už jen pomyšlení na minimálně 2 hodiny sezení v obleku na ne příliš vzdušných semišových sedadlech. Ale ne každé divadlo si žádá takový nóbl oděv! Pokud zrovna neberete partnerku na představení do Národního divadla nebo Státní opery v Praze, Národního divadla v Brně nebo Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě, můžete zvolit něco pohodlnějšího. V menších divadlech už neplatí tak přísný dress code.

Mužům budou slušet tmavé kalhoty, nejlépe plátěné (ale ne vytahané), košile a na ní případně svetr. Nezapomeňte však i na vhodnou obuv! Nemusíte si rovnou pořizovat naleštěné lakýrky, ale na slušné boty do divadla nikdy nezapomínejte! Nejlepší službu vám vykonají černé kožené polobotky, samozřejmě čisté!

Abyste se vy, dámy, krásně oblékly, vám určitě říkat nemusíme. Pro většinu žen je šlechtění a všemožné „fintění“ radostí. Proto chodí čas do času rády do společnosti, do lepších restaurací a právě také do divadla. To jsou jedny z mála příležitostí, kdy si mohou připadat jako bohyně. Tak jim to milí muži dopřejte!

Ženy se mohou ve výběru vhodného oblečení už trochu více vyřádit. Skvěle zapůsobíte jednoduchými šaty (zapomeňte na křiklavé barvy a vzory) doplněnými o výraznější náhrdelník, sáčko, lodičky (žádné ocvočkované hrůzy) a kabelku do divadla. Ale i tu volte s rozumem. Přesně pro tyto příležitosti vznikla tzv. psaníčka. Elegantní, roztomilá a akorát tak velká na brýle, rtěnku, balíček kapesníčků a pár drobných na skleničku vína koupenou o přestávce.

Vedle nešlápnete ani v elegantní sukni nebo černých společenských kalhotách a něžné blůze. Do těch nejmenších a nejméně formálních divadel si klidně vezměte i jednobarevné punčochy a úpletové šaty, ale k nim opět nízké uzavřené boty. I v zimě zapomeňte na kozačky! Jestliže bez nich se do divadla nedostanete, po příchodu do šatny se přezujte do lodiček.

A co před odchodem z domu nikdy nezapomeňte udělat, ať už jdete do divadla, do práce nebo jenom na procházku s rodinou? Navonět se svou oblíbenou vůní! Nejenom, že tak předejdete nepříjemnému faux pas (nevoňaví lidé nejsou zrovna oblíbení), ale vhodně zvolený parfém celkově podtrhne vaši osobnost a zkrásní vám každý nový den.

 

VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up