Pánské vs. dámské hodinky. Udělejte si jasno!

Pánské vs. dámské hodinky. Udělejte si jasno!

S neustále se rozpínající společnosti, která čím dál více působí, že „neví, co by roupama“, dochází k značnému stírání rozdílů mezi pohlavími – na poli tělesném, duševním i vlastnickém. A tak právě rozdíly mezi dámskými a pánskými hodinkami nejsou vždy tak očividné a jejich vzhled vás může velmi často překvapit.

Možná si říkáte: „Přece nejsem hloupý a rozeznám hodinky pro muže od hodinek určených ženám.“... Opravdu? Stoprocentně a bez sebemenších známek pochybností?

Pojďme si shrnout, jak se tyto 2 velké kategorie náramkových hodinek liší a co vás na nich může překvapit.

Nejprve, co mají společného?

  • bohatou historii

První kapesní hodinky se začaly vyrábět už v 15. století z prosté potřeby – vědět „kolik je hodin“ i mimo domov. Postupem času se však zjistilo, že tyto rafinované krásky dělají také úžasný dojem a tak odstartovala jejich kariéra coby módního doplňku.

První sériovou výrobu kapesních hodinek započal ve švýcarské Ženevě muž jménem Karel Cusin a jeho modely si rychle oblíbili lidé z celé Evropy. Hodinky tvořily nejprve součást převážně mužského šatníku, ale čím více se výrobci pouštěli do jejich zkrášlování, tím více po nich začaly toužit i ženy.

Až roku 1722 přestalo jejich nositele bavit neustálé šátrání po kapsách a tak se zrodily hodinky náramkové, které se konečně hojně rozšířily i mezi ženy. Dámské náramkové hodinky byly logicky menší, zdobnější (velký důraz se kladl i na přepychový náramek). Přesto mezi muži, a zejména těmi vysoce postavenými, neustále vyhrávaly na plné čáře hodinky na řetízku, bezpečně zastrčené v kapsičce od vesty.

Zajímavost: V roce 1755 vznikla první firma vyrábějící přesné chronografické hodinky (Vacheron Constantin). První parní automobil, jakožto první automobil vůbec, vyrazil na cestu, svou závratnou rychlostí 9 km/h, až o 14 let později.

Od poloviny 19. století se hodinky vyrábí ve velkých továrnách (už ne „na koleni“). S vypuknutím první světové války byly kapesní hodinky, pro svou nepraktičnost, plně nahrazeny těmi náramkovými. Za 100 let od této hrůzné události prošly neuvěřitelným technologickým vývojem (quartz, digitální hodinky, kombinované hodinky, binární hodinky, radiově řízené hodinky, hodinky s GPS, hodinky na potápění, solárně dobíjené hodinky, "chytré hodinky"…), a počet nynějších hodinářských značek bychom na prstech těžko spočítali. Přesto Švýcarsko zůstává Mekkou hodinářského průmyslu dodnes a švýcarské hodinky reprezentují tu nejvyšší míru kvality, preciznosti a krásy.

 

  • účel, pro který si je většina lidí pořizuje

V dnešní době, kdy si většina lidí hlídá čas pomocí mobilního telefonu, už s sebou nepotřebují nosit další časomíru. Tak proč se jich pořád vyrábí, prodává a kupuje takové obrovské množství?

To protože pomáhají budovat dokonalou image! Mít vkusné, dobře padnoucí a ladící oblečení i boty je dnes už téměř samozřejmostí. Teprve doplňky spolehlivě vyjádří, kým jste, nebo spíše kým chcete být. A hodinky by mezi nimi rozhodně neměly chybět.

Nosíte vzhledem i funkcemi nezajímavé hodinky, hůře ještě s otrhaným koženým řemínkem, které působily stejně bezvýznamně, už když je v továrně balili do krabice? Potom se zbytečně společensky degradujete.

Vhodně zvolené hodinky o vás mohou na první pohled prozradit mnoho hezkého – že jste dostatečně finančně zabezpečení, máte smysl pro historii, detail, módu, jste kreativní, umíte ocenit dobře odvedenou práci… Nosíte-li hodinky, které už z dálky volají „jsem zoufalý, nudný a švorc“, odháníte tím od sebe jak zajímavé lidi, tak i příležitosti.

Hodinky jsou na mužích většinou jediným výrazným módním doplňkem, který však dokáže dramaticky pozdvihnout jejich celkový vzhled. Proto jejich koupi už nadále neodkládejte a zapracujte na svém zevnějšku! Uvidíte, kolik dosud zavřených dveří tak konečně otevřete…

A navíc, povánoční výprodeje jsou ideální dobou, kdy "nakopnout" svůj vzhled za málo peněz – zaměřte se na hodinky v akci.

Takovým ukázkovým testosteronovým nábojem jsou pánské hodinky Festina. Ať už si vyberete módní, klasické nebo sportovní hodinky, vaše zápěstí a celková image vám poděkuje. Všechny její modely mají propracovaný analogový ciferník se spoustou speciálních funkcí (např. chronograf, stopky, datum nebo tachymetr). Vaši mužnost spolehlivě podtrhnete jak celokovovými, tak i hodinkami s kvalitním koženým řemínkem. A milovníci mokrých sportů mezi nimi objeví i své vysněné vodotěsné hodinky.

Ženy snažící se oživit svůj look stále nejvíce podléhají módním hodinkám Tommy Hilfiger. Mezi oblíbenými kousky však najdete třeba i Festiny nebo dámské hodinky Guess. Nádherně vypadají i dřevěné hodinky, na které se nyní specializuje už několik značek. Nám nejsympatičtější je však firma WeWood, vyrábějící hodinky z místních i exotických dřevin, přičemž za každé jedny vyrobené hodinky vysadí nový strom.

A čím se dámské a pánské hodinky zásadně liší?

Vzhledem, použitými materiály i tím, co umí.

Pánské hodinky jsou větší, masivnější, nabitější nadstandardními funkcemi, naopak vzhledově se drží více při zemi a nepotrpí si na žádné extravagantnosti ani zářivých barvách (většinou). Oproti tomu dámské hodinky mají menší a tenčí ciferníky, užší a ozdobnější řemínky, výraznější barvy a tvary i velmi štědré osazení kamínky (nejčastěji zirkony, střídměji křišťály Swarovski a dokonce i diamanty).

Z toho důvodu se muži předhání hlavně v tom, co jejich hodinky umí. Ženy se naopak rády pyšní jejich oslnivým vzhledem, popřípadě značkou, která stejně jako množství třpytivých kamínků dokáže demonstrovat, jak „dobře“ si jejich nositelka žije.

I muži se rádi pochlubí svým finančním statutem. Ale spíše než na vzhledu si zakládají na tradici a společenské prestiži vybrané hodinářské značky. Proto převážně oni se neostýchají připlatit si za luxusní hodinky – tzn. kvalitnější, propracovanější, z přepychovějších materiálů a tím pádem i dražší. Dobře totiž ví, že hodinky (na rozdíl od většiny ostatních věcí kolem nás) s přibývajícími léty neztrácí na své hodnotě, ale naopak ji navyšují. Opravdu.

Každá prestižní značka pravidelně zdražuje, aby její hodinky vlivem inflace neztrácely na ceně. Proto rozhodnete-li se třeba za 10 let takové hodinky prodat, rozhodně na nich neproděláte, ale naopak ještě vyděláte!

Cena luxusních hodinek se pohybuje od řádu několika tisíců až po statisíce, takže záleží na každém z vás, kolik jste ochotní do nich investovat. Mezi ty „levnější“ a přitom tradiční a prestižní značky řadíme např. švýcarské velikány Certina nebo Tissot, mezi ty dražší zase třeba světoznámé Rolex. U takových hodinek nečekejte quartz ani žádnou elektroniku, reprezentují je pouze poctivé mechanické strojky.

Pozor, není „švýcarské“ jako „švýcarské“!

Ne všechny hodinky vyrobené jednou ze známých švýcarských firem můžete považovat za ony „kvalitní švýcary“. Prahnete-li opravdu po těch nejlepších kusech, které nebudou sloužit jen vám, ale pravděpodobně i dalším generacím, pohlídejte si, ať se na jejich ciferníku objeví označení Swiss made.

Tím se totiž z právního hlediska mohou pyšnit jen modely, jejichž minimálně 60 % tvoří originální švýcarské součástky, a zároveň k jejich finálnímu vyhotovení došlo výlučně ve Švýcarsku – těmi nejzkušenějšími mistry hodináři.

Pár chytáků...

U řady pánských hodinek byste si na první pohled netipli, že byly vyrobeny pro muže, a stejně tak mnoho dámských hodinek si na demonstraci ženskosti příliš nepotrpí. Přesto se vyrábí a mají své kupce.

Pro představu se podívejte třeba na: Festina Classic 16746/2 nebo našlapané Casio Protrek PRG-300-1A4. Poznali byste jen podle fotky jejich cílovou skupinu?

Podivnějším fenoménem posledních několika let je však fakt, že stále více žen dokonce záměrně narušuje výrobcem určené genderové třízení a cíleně si pořizuje pánské hodinky. Naštěstí to neznamená, že feministky posilují své řady, ale pouze se mění vkus a priority novodobých "matek živitelek". Mnoho moderních žen, převážně sportovně zaměřených, vyhledává pánské hodinky proto, že mají mnohem větší ciferník (který dobře vypadá a zároveň se z něj rychleji přečte čas), nabízí více speciálních funkcí (např. hodinky s krokoměrem nebo GPS), výrobci u nich kladou větší důraz na odolnost, a zachovávají si neutrální vzhled (což je pro mnoho žen žádoucí).

Oblíbenými pánskými modely u žen jsou např.: Timex Weekender TW2P72000, Timex Ironman T5K630 nebo Casio G-Shock GA-100A-7A.

O tom, že po velkých cifernících dnes prahnou muži i ženy se dočtete tady.

Tak nezapomeňte, kdo chce působit sebevědomě, reprezentativně a schopně, ten se bez stylových hodinek neobejde.

VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up