Nosíte hodinky správně? Poradíme vám, jak na to

  • MAGAZÍN
  • Nosíte hodinky správně? Poradíme vám, jak na to

Nosíte hodinky správně? Poradíme vám, jak na to

Správně nosit hodinky, to není jen tak. Ačkoli se to může zdát jako jednoduchý úkol, v praxi se nicméně jedná skoro o vědeckou disciplínu. V našem článku vám poradíme, na jaké ruce se mají hodinky správně nosit a jaké hodinky zvolit pro jakou příležitost.

Na jaké ruce hodinky nosit?

Je obecně známo, že hodinky se mají nosit na levé ruce. Ačkoli se většina lidí tímto řídí, o žádné striktní pravidlo se nejedná. Nošení na levé či pravé ruce je především otázka preferencí každého člověka. Doporučení je nosit hodinky na nedominantní ruce, tedy praváci na levé a leváci na pravé. Toto nošení má především praktické dopady, neboť mozek není zvyklý počítat se zvětšeným zápěstím v podobě hodinek. Na dominantní ruce je tak pravděpodobnější, že hodinkami vrazíte do nějakého objektu a poškodíte si je.

Nošení na levé ruce má historické kořeny. V dobách minulých bylo nutné hodinky natahovat, proto o zápěstí, na kterém hodinky spočinou, rozhodovala poloha korunky. Ještě ve 30. letech minulého století se korunka na natahování umisťovala také na pozici devět, přičemž takové hodinky se nosily na pravé ruce. Vše změnila druhá světová válka, když americká armáda nakoupila pro své vojáky hodinky s korunkou na pozici tři. Natahovat hodinky s takto umístěnou korunkou na pravé ruce není nic jednoduchého, proto se nošení hodinek přirozeně přesunulo na levou ruku, kde zůstalo dodnes.

Žádné pravidlo o správné pozici hodinek tedy neexistuje a je čistě na preferencích každého z nás, na kterou ruku si svůj oblíbený kousek nasadí.

Pohodlná pozice pro nošení hodinek je stejně ošemetná, jako správná ruka, na které hodinky nosit. Ani zde neexistuje žádné pravidlo, kde přesně musíte hodinky na ruku umístit. Tradiční pozice je za zápěstím, která má výhodu především v tom, že takřka nepřekáží při běžných činnostech ruky. Na druhou stranu mohou být v některých případech hodinky hůře dosažitelné, takže nezjistíte čas snadno a rychle.

Druhou možnou pozicí je přímo na zápěstí. Tato pozice může v některých případech omezit hybnost zápěstí a zkomplikovat tak některé činnosti, nicméně alespoň máte jistotu, že na hodinky vždy uvidíte. Pánové jen musejí dát pozor, aby v případě, kdy nosí košili, hodinky příliš nevykukovaly. Maximum by měla být poloviční viditelnost při spuštěné ruce podél těla. Pokud jsou totiž hodinky viditelné přes rukáv v každé situaci, jedná se o módní prohřešek. Toho se sice můžete dopustit úmyslně, ale do toho by se měli pouštět především ostřílení gentlemani, kteří vědí, co dělají.

Utažení hodinek je rovněž otázkou preferencí. Hodinky by neměly být příliš utažené, aby neomezovaly krevní oběh, také by ale neměly být příliš volné, aby nám po ruce necestovaly jako na horské dráze. Volte vždy kompromis, kdy hodinky drží na zápěstí a lze s nimi vždy při troše vůle pootočit. Proti nošení hodinek na spodní straně zápěstí taktéž není žádné pravidlo, které by to zakazovalo. Je potřeba mít ale na paměti, že hodinky utvářejí náš celkový styl odívání a naši osobnost, proto by měly být viděl. Nošení hodinek na spodní straně zápěstí tak využívejte ve chvílích, kdy hrozí jejich poškození.

Jaký zvolit řemínek?

Dostáváme se do části, kde už nějaká ta pravidla jsou a jejich porušení může vyvolat nejedno zdvižené obočí. Řemínek totiž tvoří velmi podstatnou část hodinek a není radno jeho výběr podceňovat. Obecně platí, že na slavnostnější příležitosti jsou přípustné dvě varianty – černá kůže a hnědá kůže, u žen pak milánský tah ve stříbrné či zlaté barvě. Na druhou stranu si nemusíte dlouho lámat hlavu s tím, co zvolit. Jednoduše sladíte barvu řemínků s barvou doplňků a je to.

Pro volnočasové aktivity si pak můžete vybrat řemínek, jaký je vám nejbližší. Na pochůzky po městě se skvěle hodí článkové ocelové řemínky, na večerní posezení v zábavním podniku se nemusíte stydět vytáhnout textilní řemínky, třeba ve stylu NATO, na sport je naopak asi nejlepší volbou řemínek pryžový či silikonový. V rámci volného času můžete experimentovat, při formálnějších příležitostech nicméně volte klasiku.

Jak vybrat hodinky podle příležitosti?

Stejně jako v případě řemínků, také u samotných hodinek je potřeba mít na paměti, při jaké příležitosti si je nasazujeme. Začněme formální událostí, která je pravidly svázána nejvíce. Zde se hodí pokud možno co nejvíce jednoduché analogové hodinky s přehledným ciferníkem černé či bílé barvy, tělem barvy zlaté, nebo stříbrné, doplněné koženým páskem či milánským tahem u dam a o velikosti ciferníku v rozmezí 38-42 mm u pánů a 32-38 mm u dam, v závislosti na velikosti zápěstí nositele. To vše by mělo být sladěno s vašimi ostatními doplňky, například hnědý řemínek k hnědému pásku a zlaté tělo ke zlatému prstenu. Do populárních hodinek s chronografy a dalšími funkcemi se raději nepouštějte, přeci jen v divadle stopky určitě nepotřebujete. Na digitální hodinky rovnou zapomeňte – k formálnímu oděvu se hodí asi stejně, jako igelitová taška.

Pro neformální příležitosti jsou opět pravidla volná, nicméně byste vždy měli dbát na to, aby ladily nejen s ostatními doplňky, ale také s celým outfitem. Populární chronografy můžete vzít na procházku i na večerní posezení, digitálky od Casia zase mohou podtrhnout vaši retro náladu. Na sport, nebo na cyklovýlet raději zvolit odolnější model se silikonovým řemínkem. Fantazii se meze nekladou, ale je potřeba mít na paměti hlavně dobrý vkus.

Nevíte si s volbou hodinek rady? Mrkněte na náš e-shop, kde si můžete vybrat z širokých kolekcí formálních hodinek pro dámy a formálních hodinek pro pány, nebo volnočasových hodinek pro dámy a volnočasových hodinek pro pány. Důležitá poznámka na závěr – univerzální hodinky neexistují, je proto dobré mít alespoň dvě varianty, tedy společenské a volnočasové.