Nejlepší hodinkové sklíčko? Odpověď vás překvapí

Nejlepší hodinkové sklíčko? Odpověď vás překvapí

Jedním z důležitých parametrů každých hodinek je bezesporu sklíčko, respektive materiál, ze kterého je vyrobeno. Je nejlepší plastové, minerální nebo safírové? Jaký je v nich rozdíl? Na tyto otázky vám v článku odpovíme.

Takřka každé hodinky mají nějaký typ krycího sklíčka, které chrání ručičky a komplikace před poškozením. Většina z nás jeho materiálu nevěnuje pozornost, z dlouhodobého hlediska je poměrně dobré vědět, jaký je mezi jednotlivými materiály rozdíl.

Levný plast? Ani ten není na škodu

Některé, převážně levnější a dětské, hodinky disponují krycím sklíčkem organickým či akrylátovým, lidově řečeno plastovým. Ten se sice od běžných plastů, které znáte z běžného života odlišuje, stále se ale jedná o dostupný a především snadno poškrábatelný materiál. Proč ho tedy v hodinkách chtít?

Plastová sklíčka se vyznačují sice nižší odolností proti poškrábání, zato jsou pružnější a odolnější proti nárazům. Když se navíc rozbije, tak úlomky nejsou ostré. Především proto se hodí do dětských hodinek. Hodinky s plastovými sklíčky ale létají také do vesmíru, takže výsměch tomuto materiálu rozhodně není na místě.

Minerální sklíčko je zlatý standard

Troufnu si říct, že ve většině hodinek najdete sklíčka minerální. Ta se vyznačují dobrou životností, vyšší pružností oproti safírovým sklíčkům či vyšší odolnosti proti poškrábání ve srovnání se sklíčky plastovými. Na Mohsově stupnici zaujímají minerální sklíčka stupeň 6, kde stupeň 1 označuje mastek a stupeň 10 diamant.

Ceněnou vlastností je také nízká náchylnost na tvorbu odlesků. Některé společnosti klasické minerální sklíčko vylepšují o další vlastnosti. Například společnost Seiko nabízí hodinky se sklíčkem Hardlex, které má stupeň tvrdosti 7.

Safírové sklíčko je králem

Hned na úvod – výraz safírové sklíčko neznamená, že by bylo vyrobeno z safíru, který se nachází ve volné přírodě. Jedná se o chemický safír, tedy materiál, který je svými vlastnostmi podobný safíru skutečnému. Na Mohsově stupnici se nachází na stupni 9, přičemž tvrdší je už jen diamant.

Poškrábat jej tak můžete pouze jiným materiálem s tvrdostí 9 a vyšší, což je při běžném použití nepravděpodobné. Nepoškrábatelnost nicméně nelze zaručit, proto se na něj nevztahují ani reklamace. Nepoškrábatelné také neznamená nerozbitné – pokud se vám podaří rozbít safírové sklíčko, dávejte si pozor na spoustu drobných a ostrých úlomků.

Jaké sklíčko je nejlepší?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Různé situace vyžadují různá sklíčka, takže záleží především na povaze hodinek. Dětem a kosmonautům stačí plastová, k obleku sáhněte po hodinkách se safírem. A pro všechny ostatní případy si vystačíte se sklíčkem minerálním.

VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up