Jak vybrat sportovní hodinky

Jak vybrat sportovní hodinky

Ačkoliv trendy jasně hovoří o tom, že na výsluní se vyhřívají smart hodinky, pořád existují důvody, proč se inteligentním hodinkám vyhnout a vybrat si klasiku. Pokud hledáte kousek, který něco vydrží, bude stále vypadat dobře a jen tak nevyjde z módy, sladíte ho i s košilí a sakem, je odolný a spolehlivý, budou pro vás sportovní hodinky skvělou volbou.

Krásné Rolexky budou na slavnostní večeři jistě vypadat fantasticky, ale určitě nebudou těmi nejlepšími hodinkami pro náročné lezení na skalách, ani pro uvolněnější chvíle jakou je třeba víkend na chatě. A pokud nechcete jít směrem smart hodinek, bude úplně nejlepší zvolit hodinky sportovní. Kvalitní modely vás překvapí svou variabilitou a univerzálností v každé situaci. Sportovní hodinky si zamilujete v případě, že chcete nosit stejný kousek od pondělí do neděle. V případě pánské i dámské varianty je třeba vyměnit je za jiný kousek pouze v situacích, kdy chcete vypadat elegantně.

CasioČím vás sportovní hodinky uhranou

Sportovní hodinky můžeme definovat jako vysoce funkční, odolné a obvykle také voděodolné hodinky. Měly by být snadno čitelné, protože se na ně budete dívat v nejrůznějších situacích, hodit se bude také nárazuvzdornost, odolnost proti poškrábání i jinému fyzickému kontaktu - časté dotyky, pot a tak dále.

Vzhledem ke své odolnosti se sportovní hodinky často stylově potkávají spíše s ležérní stránkou vašeho života i oblékání. Jejich design a estetika zkrátka odpovídá sportu. Budou vás rády doprovázet v aktivních aspektech vašeho života, ale vzít si je na slavnostní událost se zpravidla úplně nehodí (i když se dají najít sportovní hodinky designově velmi střízlivé - například některé modely z kolekce Festina Chronograph).

Než si pořídíte vlastní sportovní hodinky, zvažte, za jakým účelem je vlastně pořizujete. Chcete je mít na zápěstí při plavání v bazénu, nebo už teď plánujete potápění do větších hloubek? Hledáte model, který bude zvládat pravidelné víkendy v lese na kole nebo na výšlapu na horách? Možná sníte o kousku, který bude prostě dostatečně odolný, ale zároveň se bude dát nosit do práce.

Důležité parametry, které byste si měli pohlídat

Od závodních sportů přes tréninky až po potápění, cestování nebo dobrodružství… sportovní hodinky tu pro vás budou v každé náročnější situaci. Při jejich výběru byste se měli zaměřit na některé důležité parametry. Tato kritéria nejsou vytesaná do kamene a vaše sportovní hodinky určitě nemusí mít všechny zmíněné vlastnosti, přesto ale existují určité hlavní rysy, které mají sportovní hodinky společné. Měli byste zvážit, která kritéria jsou pro vás nejdůležitější, a to samozřejmě na základě činnosti, pro kterou budete svoje hodinky nejvíc využívat.

1. Funkčnost

Sem patří všechny různé komplikace, pod které řadíme stopky a časovač pro běh nebo jinou fyzickou aktivitu. Nejčastěji se s nimi setkáte u digitálních sportovních hodinek jako jsou například Casio G-Shock. Ale i spousta analogových kousků oplývá chronografy, které nejen že zkrášlují ciferník, ale mají také funkci stopek.

U potápěčských hodinek můžete narazit na vnější otočný rámeček na hodinkovém pouzdře, který lze používat jako vysoce funkční časovač. Nazývá se potápěčská luneta a potápěči ji používají pro měření doby, pro kterou jim v lahvi vydrží kyslík.

2. Čitelnost

Důležitá vlastnost každých hodinek je jejich snadná čitelnost, a to i při slabém osvětlení. Některé hodinky jsou vybavené luminiscencí, která usnadňuje rozeznání času i jednotlivých částí na ciferníku ve tmě. Pokud si pořídíte hodinky digitální, většina z nich už je dnes vybavená podsvíceným LCD displejem, který rozsvítí celý ciferník. Samotný ciferník by měl být spíše větší a výrazný, abyste z něho potřebné informace získali co nejrychleji.

3. Vodotěsnost

U sportovních hodinek se můžete setkat s vysokou vodotěsností. S některými se můžete ponořit velmi hluboko. To oceníte samozřejmě hlavně v případě, když se věnujete profesionálnímu potápění. Pořádná voděodolnost se ale hodí i pro další situace - když rádi plavete, venku vás chytne silný déšť nebo si neradi hodinky sundáváte ve sprše.

Pokud si vyberete model s kovovým pouzdrem, budou hodinky často vybavené šroubovací korunkou - to je ten maličký knoflík, jehož otáčením nastavujete čas. Ta se ve skutečnosti zašroubuje přímo do pouzdra. Díky tomu jsou vaše hodinky odolnější vůči vodě, ale tento systém také zabraňuje zalomení korunky v případě pádu nebo fyzického kontaktu s kameny či jiným tvrdým materiálem.

Pro lepší představu vodotěsnosti si prohlédněte tabulku.

Označení vodotěsnosti u hodinek

Stupeň vodotěsnosti (WR)Označení v atmosférách Popis
30M3 ATMOdolnost vůči dešti a vlhkosti (nejsou vhodné pro plavání)
50M5 ATMPro sprchování, vodní sporty a na plavání do 1 metru hloubky.
100M10 ATMPro šnorchlování, plavání a potápění do 15 metrů hloubky.
200M20 ATMVodotěsné na rekreační potápění do 40 metrů hloubky.
300M30 ATMVolba pro profesionální potápěče s dýchacím přístrojem.

4. Dvojitá bezpečnostní spona

Setkat se s ní můžete v případě, že si vyberete hodinky s kovovými tahy, jako jsou třeba potápěčské hodinky z nerezové oceli. Mnoho digitálních hodinek jinak využívá pryskyřičný řemínek, který sponu vůbec nemá, ale místo ní využívá vysoce odolný systém přezek. Dvojitá spona je nicméně velmi spolehlivá a bezpečnostní pojistka. Najdete ji ve spodní části kovového náramku, který udržuje na zápěstí. Obsahuje ne jeden, ale dva uzamykací mechanismy, které jsou mimořádně bezpečné a zajišťují, aby vám hodinky z rukou nespadly.

Casio5. Odolnost

Velmi důležitý parametr každých sportovních hodinek je samozřejmě odolnost. Pokud chcete kousek, o který se nemusíte bát a víte, že s nimi můžete bez obav zavadit o kámen nebo kmen stromu apod., musíte se na ni zaměřit. Hodinky disponují odolností v mnoha směrech, ať už pryskyřičným nebo nerezovým pouzdrem či speciálními sklíčky.

Co se sklíčka týká, nejodolnější proti poškrábání je sklíčko safírové, bohužel už ale není tak odolné proti nárazům, a také může být hůře čitelné, protože velmi rádo odráží světlo. Sklíčko plastové naopak snadno poškrábete, jeho odolnost proti nárazům je však velmi vysoká. Standardní jsou pak sklíčka minerální, které se vyznačují vysokou životností i odolností vůči tlaku.

Pozornost byste měli věnovat také řemínkům/tahům. Kožený pro sportovní hodinky není příliš vhodný, protože na něho působí pot i voda. Nejčastěji se setkáte se silikonovým páskem, náramkem z pryskyřice či ocelovým náramkem. Novinkou jsou i keramické náramky, které jsou zvlášť vhodné pro alergiky, lehké, tvrdé a odolné.

6. Odolnost strojků proti nárazům

U hodinek nejde pouze o sklíčko nebo náramek, ale také samotný strojek. Ten musí být schopen vydržet nejrůznější nárazy nebo pády. Nejčastěji se objevují sportovní hodinky se systémem quartz a křemenným oscilátorem, který je nejodolnější. Pro méně aktivní sport jako je třeba rybaření ale mohou být vhodné i mechanické hodinky.

Pánské hodinky Festina 20330/2 Pro muže 2 421 
Pánské hodinky Casio W-96H-1A Pro muže 924 
Pánské hodinky Festina 20376/3 Pro muže 2 121 

Časté dotazy, které si budete před výběrem klást

Mimo důležité funkce je tu ještě pár věcí, které vás pravděpodobně budou zajímat.

CasioDigitální vs. mechanické hodinky - které jsou lepší?

Možná se vám při zmínce sportovních hodinek vybaví automaticky ty digitální. Sportovní hodinky však vůbec digitální být nemusí. Jak to s nimi tedy je?

Výhodou sportovních digitálních hodinek je jejich snazší čitelnost. To se určitě hodí, když potřebujete v mžiku zjistit informace nebo chcete znát čas při nižší viditelnosti. Obvykle také mívají robustní křemenný strojek, který je odolný proti nárazům. Potěší vás i jejich cena - bývají většinou mnohem levnější, než jejich mechanické protějšky.

První plus mechanických sportovních hodinek spočívá samozřejmě v jejich vzhledu. Vypadají tradičně, tikají a uspokojí milovníky klasiky. To však neznamená, že by nebyly odolné. Určitě záleží na modelu, který si zvolíte, ale i ty levnější kousky vám vydrží skutečně dlouho.

Musí být sportovní hodinky vyrobené z nerezové oceli?

Určitě nemusí. Ačkoliv spousta mechanických hodinek nerezovou ocel využívá. Velmi oblíbeným materiálem je například pryskyřice. Využívají se i drahé kovy, ale to až u hodinek vyšší cenové kategorie

Jaké jsou nejlepší hodinky pro sport?

Tuto otázku jde těžko zodpovědět, protože vždy záleží na tom, jakou aktivitu s hodinkami chcete provozovat. Mezi nejoblíbenější kolekce a značky patří tyto:

Casio

Japonská značka hodinek Casio vytvořila snad nejznámější sportovní hodinky a jejich příběh začal už roku 1981. Inženýr Kikuo Ibe chtěl vyrobit hodinky, které by se nezničily pádem. Výsledkem je řada G-Shock, která se neustále inovuje. Tyto hodinky odolávají mechanickému namáhání, nárazům i vibracím. Slavné G-Shocky jsou ideální pro sport i outdoorové aktivity, téměř všechny mají chronograf, digitální displej, funkce jako stopky, světový čas, voděodolnost či kompas. Pro ženy existuje řada Baby-G, ve které najdete hodinky menší a v různých barevných provedeních.

Festina

Králem mezi sportovními hodinkami je rozhodně švýcarská značka Festina. Nejen, že v jejím portfoliu najdete i luxusní klasické hodinky nebo módní hodinky, spojuje se také se sportem, a hlavně cyklistikou. Od roku 1992 byla totiž oficiálním časoměřičem nejznámějšího cyklistického závodu Tour de France. Mezi populárními kolekcemi vás zaujme určitě Festina The Originals, Chrono Bike či potápěčské Festina Diver. Pokud máte raději tradičnější vzhled a hledáte hodinky, které budou dobře vypadat i k saku, vyberte si některé z Festina Chronograph.

Pánské hodinky Casio AW-591-2A Pro muže 1 830 
Dámské hodinky Casio BA-110SN-4A Pro ženy 3 220 
Pánské hodinky Casio GW-7900B-1 Pro muže 3 359 
VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up