Jak si vybrat hodinky? 6 praktických rad

Jak si vybrat hodinky? 6 praktických rad

Veronika Gazdova | 1. 6. 2020

Uvažujete o koupi nových hodinek? Možná v množství dostupných modelů tápete a nevíte, jaké si vybrat. V dnešním článku se vám pokusíme aspoň malinko rozhodování usnadnit.

V dnešní záplavě modelů se může zdát, že vybrat si vhodné hodinky je nadlidským úkolem. Tak to ale být nemusí! Stačí si ujasnit pár bodů, které si řekneme v dnešním článku, a uvidíte, že zvolit ten správný kousek nakonec bude hračka.

1) Chci levný kousek nebo jsem ochoten připlatit si za kvalitu?

Měli bychom si uvědomit, že pokud chceme mít hodinky kvalitní a takové, které po dvou letech nebude potřeba vyměnit, bude nutné si trochu připlatit. Hodinky pod 1000 Kč se vám začnou brzy opožďovat, nemluvě o kvalitě komponentů a materiálů. Jistotu představují modely od renomovaných značek. Vybírejte třeba osvědčené hodinky Festina, Michael Kors či Tommy Hilfiger.

2) Budu nosit hodinky na sport nebo chci spíše model pro společenskou událost?

Je určitě dobré si uvědomit, jakou hlavní funkci kromě ukazatele času nám budou hodinky přinášet. Jsme sportovní typy, třikrát týdně chodíme běhat, rádi si zaplaveme a o víkendu zdoláváme hory? Pak budeme určitě volit sportovní hodinky s digitálním, podsvíceným displejem, vodotěsné, odolné a s množstvím funkcí. Pokud ale většinu času trávíme v kanceláři a mezi naše záliby patří například divadlo, kulturní akce nebo posezení s kamarádkami a sledování nejnovějších trendů, pravděpodobně sáhneme po módních či klasických hodinkách s analogovým a jednoduchým ciferníkem, koženým či kovovým páskem, popřípadě zdobených krystaly. I nejoblíbenější hodinky Michael Kors – sice Slim Runway – udělají na vašem zápěstí decentní parádu.

Pokud patříme mezi obě skupiny, nebo prostě zrovna hodláme začít kariéru maratonového běžce či divadelního kritika, vybíráme si k tomu vhodný model. Univerzální hodinky neexistují, vždycky narazíte na nějakou nevýhodu. Je proto mnohem lepší pořídit si modely dva – jeden na sport, druhý do divadla.

Absolutní bestsellery:

3) Budou hodinky ladit s mým šatníkem?

Možná jste si zamilovali třpytivé kamínky a propadli jste luxusně komplikovaným ciferníkům. Budou ale takové hodinky pasovat k vaší oblíbené černé mikině? Nebude nutné si k nim rovnou pořídit i nový šatník? Nenechte se strhnout zajímavým vzhledem modelu, vždy domýšlejte i to, jestli budou hodinky ladit s vaším oblíbeným oblečením.

4) Znám výhody a nevýhody materiálů, ze kterých je vyrobený řemínek?

Řemínek tvoří důležitou součást každých hodinek. Vybírat dnes můžete z hromady materiálů, z nichž každý má své výhody i nevýhody. Podrobný článek o vlastnostech hodinkových řemínků si můžete přečíst zde. Ve zkratce ale můžeme shrnout to, že kožený řemínek určitě nepatří do vody, ale zato patří mezi největší klasiku, která zápěstí velmi sluší. Oblíbené jsou i náramky ocelové, které zvládnou vlhkost i pot, ale jsou poměrně těžké. Alergici volí materiál v podobě titanu či keramiky. A sportovním hodinkám nejvíc sluší pryskyřicové či silikonové náramky, které jsou odolné a nepoškodí je déšť ani časté noření do vody.

5) Znám výhody a nevýhody různých typů strojků?

Pokud chceme šetřit přírodu a zároveň se nestresovat zpožďováním hodinek v důsledku slábnoucí baterie, volíme hodinky mechanické, které se znovu dostávají na výsluní. Buďto si je budeme muset sami natahovat pomocí korunky, nebo si vybereme modely samo natahovací, tzv. automaty, které to zvládnou za nás. Navíc na ruce nosíme opravdu mistrovský kousek, považte sami, jak asi bude vypadat třeba model Festina Automatic, který v ciferníku přímo odhaluje atraktivní mechanický strojek. Další variantou jsou pak hodinky se solárním strojkem. Cenově dostupnější modely pak většinou oplývají rozšířeným strojkem quartz, které jsou přesnější, ale mají menší životnost. I přesto si troufáme tvrdit, že 25-30 let je poměrně dlouhá doba. Nicméně hodinky s mechanikou quartz asi nebudete předávat z generace na generaci.

6) Jaké funkce u svých hodinek očekávám?

Poslední otázku, kterou bychom si měli před koupí hodinek položit, je množství funkcí. Na trhu najdeme hodinky s krokoměrem, chronografem, stopkami či ukazatelem data a dnů v týdnu, ale i méně tradiční funkce jako kompas, výškoměr, světové časy či fáze měsíce. Záleží pouze na vás, jestli jste ochotni si za nadstandardní, ale velmi zajímavé funkce připlatit.

Oblíbené značky, které si zalouží vaší pozornost:

AKTUÁLNĚ: DOPRAVA ZDARMA NA VÍCE NEŽ 3 500 PRODUKTŮ! více zde

AKTUÁLNĚ: DOPRAVA ZDARMA NA VÍCE NEŽ 3 500 PRODUKTŮ! Více ZDE

VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up