Jak doma vyčistit šperky? Poradíme, jak na to

  • MAGAZÍN
  • Jak doma vyčistit šperky? Poradíme, jak na to
11. 10. 2019

Jak doma vyčistit šperky? Poradíme, jak na to

Šperky jsou ozdobou nejen každé ženy, ale také muže. Zatímco dámy jsou v nošení různých ozdob v podobě náramků, náušnic, prstenů či náhrdelníků zběhlé, pánové stále ještě ty správné doplňky objevují. Koupit si ale krásný šperk, to není jen tak – o své klenoty se musíte také řádně starat, jinak jejich lesk může zajít a vám zbydou tak akorát oči pro pláč. Poradíme vám, jak se o šperky správně starat z pohodlí domova.

Šperky jsou ozdobou nejen každé ženy, ale také muže. Zatímco dámy jsou v nošení různých ozdob v podobě náramků, náušnic, prstenů či náhrdelníků zběhlé, pánové stále ještě ty správné doplňky objevují. Koupit si ale krásný šperk, to není jen tak – o své klenoty se musíte také řádně starat, jinak jejich lesk může zajít a vám zbydou tak akorát oči pro pláč. Jak správně doma vyčistit své šperky? 

Prevence je na prvním místě

Než si něco povíme o správném čištění, je potřeba několika slovy zmínit, jak se o své šperky starat tak, aby se poškozovaly co nejméně. Obecně se dá říct, že pro šperky není vhodný pot, vlhko, deodoranty, parfémy či kosmetické přípravky. Nicméně pokud ozdoby chcete nosit a ne se jen na ně koukat, těmto vlivům se nevyhnete. 

Stačí dbát jednoduchého pravidla – šperky se navlékají jako poslední a sundávají jako první. Také snubní prsteny, které byste nejraději nosili pořád, sundávejte alespoň na noc. Výjimkou jsou perly, které si kontakt s pokožkou užívají. Zabraňuje totiž jejich vysychání. 

Kam je ale uložit? Fanoušky a fanynky vystavených šperků v místnosti musíme zklamat – šperkům nesvědčí přímé sluneční světlo. Najděte tedy alespoň tmavší kout, nebo je ideálně zavřete do šperkovnice či skříně. Na koupelnu zapomeňte rovnou, vlhko je pro většinu kovů nepříznivé. Některé mohou jen měnit barvu, jiné ale mohou rovnou rezavět. 

Ihned po sundání šperky rovnou jemně vyčistěte. Stačí vám k tomu měkký, kupříkladu flanelový, hadřík a roztok zabraňující korozi. Co je ideální pro vaše šperky vám rádi a ochotně sdělí v každém zlatnictví. Tam byste ostatně se svými klenoty měli alespoň jednou ročně zavítat. Klenotník totiž zvládne vaše šperky vyčistit ultrazvukem, zahladit škrábance nebo opravit drobné nedostatky. Nemějte obavy z výsledné ceny – klenotníci si povětšinou řeknou o částky v řádu stokorun, mnohdy i méně. 

Základní čištění zvládnete také z pohodlí domova

Bižuterii vyčistíte poměrně snadno, stačit vám bude roztok mycího prostředku na nádobí a horké vody. Ideální poměr je 50 na 50 – bižuterii v něm nechte namočenou zhruba hodinu. Poté stačí osušit a lesk je navrácen. Pořídit si můžete také čistící prostředek na stříbro, jen pozor na kameny. Jestli vám ale bižuterie zrezla či zezelenala, už s tím nic nenaděláte. 

Na stříbro se nebojte využít zubní pastu s fluorem a kartáček. Pastu volte raději jednodušší bez mikrogranulí a jiných zdrsňujících prostředků, kartáček je dobré mít co nejjemnější. Alternativou může být také popel, který umí také zázraky. Jestli vaše šperky nejsou lepené a nemají žádné kameny, můžete je ponořit do lázně. 

Stačí vám k tomu alobal, tenký ostrý předmět, kypřící prášek a horká voda. Prášek nasypte na alobal, do něj zabalte šperky a následně ponořte do horké vody. Ostrým předmětem udělejte do alobalu několik dírek a nechte chemickou reakci, ať stříbro vyčistí za vás. V optimálním případě nechte reagovat přes noc a ráno šperky propláchněte studenou vodou. Ostatní šperky raději vyčistěte speciálním čistícím prostředkem na stříbro, nebo ve zlatnictví. 

O dražší kovy je péče jednoduchá

Zlato je kov cenný, ale na údržbu poměrně nenáročný. Bohatě si vystačíte s mýdlem, nebo jakýmkoli jiným odmašťovacím prostředkem, v kombinaci s měkkým hadříkem. Sem tam se mohou na zlatě objevit namodralé či nazelenalé skvrny. Na ty většinou platí větší trpělivost při čištění a trocha citronové šťávy na hadříku. Pokud ani ta nepomůže, zlatník pomůže. 

Perlám stačí při znečištění parfémem či lakem na vlasy jen lehké omytí v čisté vodě s mýdlem, které má neutrální pH. 

Abyste ale měli co čistit, je potřeba nejprve nějaké šperky mít. Dámy sice mají větší možnost výběru, nicméně ani pánové na tom nejsou úplně špatně. Když už víte, že péče o šperky není žádná věda, není žádný důvod, proč si hned nepořídit několik nových kousků.