Hodinky s velkým ciferníkem jsou IN!

  • MAGAZÍN
  • Hodinky s velkým ciferníkem jsou IN!

Hodinky s velkým ciferníkem jsou IN!

Pánské hodinky s velkým ciferníkem  patří k nejvyhledávanějším slovním spojením při nákupu hodinek přes internet. Ale co vlastně znamená pojem velký ciferník? Zjistěte to v našem článku.

Kdybyste se na tuhle kategorii opravdu pozorně zaměřili, zjistili byste, že neexistuje přesný číselný údaj, od kterého můžeme o hodinkách tvrdit, že mají velký ciferník. Každý prodejce má tuhle hranici stanovenou jinde. Přesto většinou se dočteme, že takto se dá mluvit o hodinkách s průměrem ciferníku větším než 44 mm, a s tím souhlasíme.

I když by se mohlo zdát, že jde jen o módní trend, který s postupem času zase ustoupí (jako to tak bývá s velkou většinou nových nápadů po určitou dobu fanatizujících společnost), touhu po větším než „normálním“ ciferníku můžeme pozorovat už v 90. letech 20. století. V té době byl u pánských hodinek typický ciferník o průměru 37–39 mm (o 2 mm více než v letech sedmdesátých), o pár let později už 41–44 mm a kolem roku 1995 dokonce 45–48 mm (i větší)! Rozmach ještě masivnějších hodinkových pouzder, nyní dokonce i s průměrem ciferníku 60 mm, nastal někdy s přelomem tisíciletí.

2 NEPŘÁTELSKÉ TÁBORY

Značkové hodinky jsou skvělým módním doplňkem.

Tak jako rozkvetl hodinářský průmysl, vyvstal i nerozlousknutelný spor o to, jaký je tedy ten „správný“ nebo „normální“ průměr ciferníku. Jakými hodinkami na sebe nebudeme zbytečně upozorňovat a prozrazovat o sobě něco, co nechceme, nebo co dokonce ani není pravda? Na takovou otázku bohužel dodnes neexistuje odpověď.

Jedna skupina lidí zbožňujících hodinky s velkým ciferníkem zastávají názor, že nosí-li chlap na první pohled drobnější hodinky, potlačuje tím své mužství. V takovém případě prý vypadá, jako by měl hodinky ještě z doby, kdy byl malý kluk (což se potom dá interpretovat tak, že jím stále je) nebo dokonce (což je už hodně urážlivé) takovými hodinkami, s průměrnými rozměry dámských hodinek, demonstruje svou submisivnost v rámci partnerského vztahu nebo dokonce náklonost ke stejnému pohlaví…

Z druhého břehu tohoto sporu naopak slýcháme volání, že nadměrně velké náramkové hodinky vypadají jednoduše hloupě, nebo že se jimi jejich nositel snaží něco vykompenzovat. Podle nich tedy nejde pouze o osobitý vkus, ale o snahu udělat za každou cenu dojem a prezentovat se jako „velké zvíře“.

Z toho si můžete udělat představu o tom, jak vášnivý a nekonečný je tento spor…

HODINKY JAKO UKAZATEL PRESTIŽE

V 80. letech 20. století došlo k velkému převratu v hodinářském průmyslu. Do té doby běžné mechanické hodinky (ručně natahované) nahradily bateriové quartzové strojky, které ty mechanické převálcovaly nejenom téměř dokonalou přesností, ale i paradoxně nižší cenou. Na to reagoval proslulý švýcarský trh dražšími, ale o mnoho propracovanějšími mechanickými hodinkami, jež začaly být vyhledávané milovníky luxusního zboží, pro něž „užitkové“ quartzové hodinky neměly žádnou váhu. Tím pádem jestli se k někomu vzhlíželo, tak ke člověku s tradičními švýcarskými hodinkami, protože se všeobecně vědělo, že to bude pravděpodobně boháč.

Hodinky se tak staly symbolem finančního blahobytu. To výrobci velmi rychle vycítili a začali vyrábět stále více a více designově zajímavější a později i jinými funkcemi našlapanější hodinky. A čím více „koleček“ vevnitř, tím větší pouzdro a zároveň i ciferník tím pádem potřebovali…

Přiznejme si, že většina lidí si vybírá nové hodinky především podle vzhledu nebo množství funkcí, které zastávají. Jsme si moc dobře vědomi, že hned po bytu a autu jsou to právě hodinky, kterými můžeme ostatním nenásilně sdělit, jaký život vedeme, jaký je náš sociální status a jak úspěšní jsme v práci. Orientovat se v čase je až druhotným požadavkem (obzvlášť dnes, kdy každý máme neustále v ruce mobilní telefon).

JAKMILE JE OKUSÍTE, K MENŠÍM SE UŽ NEVRÁTÍTE

Větší ciferník je lepší než menší.

I v tomto případě funguje základní pravidlo „jakmile poznáte víc, už nikdy nebudete chtít míň“. Koupíte velké auto, další musí být stejně velké nebo ještě větší. Přestěhujete se do domu, půjdete na návštěvu k někomu, kdo bydlí v bytě, a budete se cítit stísněně.

Stejné je to s hodinkami. Jakmile si jednou pořídíte hodinky s velkým ciferníkem, všechny menší se vám už navždy budou zdát směšně malé. Navíc po čase i velikost vašich „velkých hodinek“ se vám okouká a budete chtít ještě větší. To vám garantujeme.

OTÁZKA MUŽNOSTI

Současným ženským trendem je půjčovat si věci od svých mužů (zřídka naopak) – jméno, oblečení, způsob jednání s lidmi, vkus na auta i hodinky… Tím však způsobují, že „mužnost“ těchto věcí a aktů se tím oslabuje a muži vcelku logicky začnou posouvat své hranice dál. Hledat nové útočiště, nové způsoby, jak být opět muži, páni tvorstva, opět nad ženami, ne na stejné úrovni jako ony.

Jakmile se na trhu začaly objevovat i dámské hodinky s velkým ciferníkem, které začaly s pánskými hodinkami na první pohled splývat, reagovali výrobci ještě většími ciferníky – pro ženy už naštěstí moc velkými, ale pro muže tak akorát. A v souvislosti i se stále „mužnějšími“ designy dámských hodinek, nezůstalo jen u velikosti ciferníku… Trh zaplavily i stále masivnější a surovější modely pánských hodinek navracející mužům na okamžik oslabenou dominanci.

PŘESTO MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE

Pánové, nenechte se strhnout okolím a vybírejte hodinky podle sebe. Sám sebe znáte nejlépe a víte, co vám sluší a co ne. Nejlepší je si hodinky v klidu vyzkoušet a posoudit, jak vypadají konkrétně na vašem zápěstí. Ne všem musí hodinky s velkým ciferníkem slušet.

Přiznejme si, že ne všichni muži vypadají jako Arnold Schwarzenegger za dob své filmové slávy, stejně jako ne všechny ženy jakoby z oka vypadly Angelině Jolie… Ale to přece nevadí! Kopie jsou na nic. Nemá cenu snažit se někoho napodobovat, protože vždycky už budete jen kopií, nikdy originálem.

Jste-li menšího vzrůstu nebo třeba ne úplně ramenatý typ  (podívejte se třeba na běžce nebo na profesionální cyklisty – úspěch se neměří obvodem bicepsu), nekupujte si příliš masivní hodinky, ale spíše se zaměřte na tradičnější velikosti (okolo těch 44 mm). Svou mužnost byste tak v opačném případě mohli spíše oslabit.

KDO JE VYRÁBÍ

Na hodinky s velkým ciferníkem se, kromě jiných značek, specializují hlavně: Casio, Bentime, Lotus, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Police nebo Festina.

Za nás, zvážíme-li poměr kvalita x cena x vzhled, jednoznačně vyhrávají hodinky Festina. Tato prestižní švýcarská společnost s bohatými zkušenostmi (vznikla už v roce 1902!) pracuje s těmi nejkvalitnějšími materiály, čímž zaručuje, že se vám její hodinky po pár letech nerozpadnou. Z její nabídky si vyberou dychtivci po módních, klasických i sportovních hodinkách. Spíše než problém „vybrat si“ budete zoufale vykřikovat „Nojo, ale které?“. Jedny jsou totiž hezčí než druhé… Posuďte sami.

Jestli milujete vodu, prozkoumejte i pánské vodotěsné hodinky s velkým ciferníkem. Festina jasně dokazuje, že mužný vzhled a praktičnost se nutně nevylučují.

Chcete-li hodinky s velkým ciferníkem, podívejte se  sem. Vybrat si můžete z více než 1500 modelů těch nejslavnějších značek.