5 důvodů, proč místo levných hodinek zvolit dražší model

  • MAGAZÍN
  • 5 důvodů, proč místo levných hodinek zvolit dražší model

5 důvodů, proč místo levných hodinek zvolit dražší model

Přemýšlíte, čím se liší drahé hodinky od těch levných? Proč si vůbec kupovat dražší hodinky? V našem článku se vám pokusíme zdůvodnit, proč se v některých případech vyplatí sáhnout po dražších hodinkách a zbytečně nešetřit.

Hodinky jsou nedílnou součástí našich životů. Nejen, že poskytují důležitou informaci o aktuálním čase (abychom byli všude „na čas”), ale také fungují jako nezbytný módní doplněk, který o svém nositeli leccos napovídá. Hodinky lze totiž připodobnit k automobilům – většina z nich nás sice doveze na místo určení, nicméně volba modelu rozhoduje o tom, jestli s autem přijedeme až před hlavní vchod, nebo zaparkujeme o několik ulic dále.

Při výběru hodinek často hraje roli nejen značka, vizuální podoba či funkce, ale především cena. I když levné hodinky již dnes vypadají celkem k světu, ne vždy se vyplatí sáhnout po nejlevnějším modelu, který na trhu je. V našem článku se podíváme na případy, kdy se vyplatí investovat do dražších modelů.

1. Vyjádření vašeho stylu

Přesný čas máme dnes již takřka na každém rohu, proto se hodinky staly spíše stylovou záležitostí, než měřičem času. Proč ale dát přednost dražším modelům před těmi levnějšími, když mnohdy vypadají téměř totožně?

Zdání klame. Ačkoli se na první pohled může zdát, že hodinky vypadají „na chlup” stejně, často tomu tak není. Levnější hodinky se mnohdy uchylují k levnějším materiálům, takže místo titanu či jiných drahých kovů si musíte většinou vystačit pouze s nerezovou ocelí, případně dokonce plastem. Podstatnou součástí hodinek je rovněž řemínek. Pásek z pravé kůže zkrátka reprezentuje svého majitele mnohem více, než kupříkladu řemínek pryžový. Také materiál krycího sklíčka hraje roli – i když není na první pohled vidět, v dlouhodobém horizontu hraje podstatnou roli. Minerální sklíčko je sice levné, nešetrným zacházením se nicméně poškrábe mnohem rychleji, než odolnější safírové sklíčko, které jen tak nepoškrábete.

V případě levnějších modelů máte mnohem menší příležitosti, jak vyjádřit svůj styl. Dražší modely nabízí ten správný punc luxusu a různých stylů, které budou přesně odrážet vaši osobnost.

2. Reprezentační funkce

Hodinky nejen ukazují čas, ale také reprezentují svého majitele. Ačkoli můžete mít slabost pro digitální hodinky ve stylu devadesátých let, na pracovní schůzku se zkrátka nehodí. Nemluvě o slavnostnějších akcích, jako jsou svatby, nebo návštěvy divadla. Tady byste si levnými hodinkami spíše uřízli ostudu, než podtrhli svůj elegantní vzhled.

Ač se to pro oko laika může zdát jako nepostřehnutelný rozdíl, tak dražší hodinky dodávají punc elegance. Výběrem cenově dostupnějších modelů sice ulevíte peněžence, nicméně mít na zápěstí špatně zvolené hodinky je podobné, jako si špatně vybrat opasek - sice funguje spolehlivě, ale doslova bije do očí.

Podoba hodinek je tedy mnohem více, než se na první pohled může zdát. Nic nedokáže váš slavnostní oblek či plesovou róbu shodit o několik řádů dolů tak, jako špatně vybrané hodinky.

3. Spolehlivost je na prvním místě

Kvalitní hodinky dělá především kvalitní strojek. Ten sice často na první pohled nevidíme, nicméně má naprosto zásadní vliv na to, jak naše hodinky fungují. Levné modely využívají nejčastěji strojek quartz, který je levný a v rámci mezí spolehlivý. K tomuto typu strojků se uchylují především výrobci levných hodinek, kteří se tak mohou starat pouze o vzhled na „první dobrou” a nemusí řešit složité technické záležitosti.

Levný strojek může mít ale spoustu nevýhod, které se nemusí projevit hned po vybalení z krabičky, ale ukáží se až při dlouhodobém používání. Hodinky mohou například příliš hlasitě tikat, zpožďovat se nebo pracovat neefektivně s baterií. Návštěva hodináře se tak může stát častější volnočasovou aktivitou, než kterou by kdokoliv z nás rád absolvoval.

4. Větší množství funkcí

Měření času, stopky či datumovka – to jsou základní funkce, kterými disponují už i ty nejlevnější modely hodinek. Dražší a luxusnější kousky nicméně mohou nabídnou funkce, které jsou nejen praktické, ale také jsou krásnou ukázkou toho, kam se hodinářství za celou svou dlouhou historii posunulo.

Rádiové řízení, světový či duální čas, výškoměr, teploměr, barometr, indikace času pro rybolov či fáze měsíce - to je jen malý výčet funkcí, které u levnějších modelů hodinek často jen tak nenajdete. Pro fanoušky astronomie se hodí informace, v jaké fázi je zrovna měsíc, rybáři ocení, když budou vědět, kdy „zrovna berou” a časté cestovatele potěší automatická synchronizace času podle aktuálního časového pásma.

V praxi nejvíce užitečnou funkcí je ale vodotěsnost. U levnějších hodinek často nebývá žádná, nebo jen minimální vodotěsnost, která dosahuje maximálně 5 ATM. Takto vodotěsné hodinky si poradí s mírným deštíkem, ale rychlá letní koupel v nedalekém jezeře bude povětšinou jejich konečná. Pouze dražší modely disponují voděodolností 10 ATM a více, což už snese nějaké příležitostné plavání. Fandové potápění ale musí sáhnout po odolnosti 20 ATM a více, a to už u levných modelů tím tuplem nenajdete.

5. Investice do budoucna

S mírnou nadsázkou lze říci, že hodinky zrají jako víno. Kvalitní hodinky s postupem času nabírají na hodnotě, což může být vhodnou investicí do budoucna. Levné hodinky se berou spíše jako spotřební zboží, které podléhá aktuálním trendům, nicméně kvalitní a drahé hodinky mohou fungovat také jako investice, která se s postupem času může zhodnocovat. Podoba hodinek je tedy mnohem více, než se na první pohled může zdát. Nic nedokáže váš slavnostní oblek či plesovou róbu shodit o několik řádů dolů tak, jako špatně vybrané hodinky.

Levné hodinky velmi často přestanou fungovat ještě za vašeho života, kdežto z dražších a kvalitnějších modelů se budou těšit ještě vaše pravnoučata. A kdyby bylo nejhůř, můžete dražší hodinky vždy prodat snáze a za vyšší cenu, než hodinky levné, které uspokojí spíše majitele místní zastavárny, než sběratele, který si ten správný kousek nenechá uniknout.

Chystáte se zainvestovat do dražších hodinek? Pány jistě zaujmou kupříkladu hodinky Certina BIG SIZE CHRONO s vodotěsností do 20 ATM a safírovým sklíčkem, společenské Certina DS 8 GENT CHRONO MOONPHASE z komplikací ukazující aktuální fázi měsíce či Tissot Tradition Automatic Open Heart, které lákají na vhled přímo do nitra hodinek na precizní švýcarský strojek. Ženy naopak ocení decentní Certina DS PRIME se safírovým sklíčkem a vodotěsností do 20 ATM, elegantní čtvercové Tissot T02, které se stanou na každém zápěstí skutečným šperkem či odvážné Certina Lady, které každého zaujmou svou netradiční barvou a římskými číslicemi.